1035 — Materiaalitiedot
Yhteensä 21 lähdetietuetta. Eri standardit, painokset ja ehdot esitetään erikseen; sama materiaalilajin nimi ei tarkoita, että materiaalit voidaan korvata suoraan toisillaan.
Massaosuudet ja analyysityypit määräytyvät kunkin lähteen selitysten mukaan. Puuttuvia arvoja ei käsitellä arvona 0; valmistajan tyypillisiä arvoja, standardin takaamia arvoja ja sulatus- ja eräkohtaisia mittaustuloksia ei saa sekoittaa keskenään. Avaa materiaalinvalinta laskentaa ja ehtojen valintaa varten.
Avaa materiaalilajin 1035 ehtojen valinta, vertailu ja hiiliekvivalenttityökalu →Materiaalitarpeen arviointi
Etsitkö materiaalia 1035?
Eikö materiaaliasi löydy luettelosta? Voit lähettää meille vaatimuksesi. Arvioimme laitteidemme, tuotantolinjojemme ja prosessikyvykkyytemme soveltuvuutta materiaalilajiisi, tuotemuotoosi, mittoihisi sekä valmistus- ja toimitusvaatimuksiisi. Sen jälkeen keskustelemme mahdollisesta valmistuksesta, kokeista tai toimitusjärjestelyistä.
Toteutettavuus ja toimitusehdot vahvistetaan teknisen arvioinnin jälkeen. Sivun standarditiedot eivät ole toimitus- tai ominaisuuslupaus.
Säilytä täyttämäsi tiedot ja yritä myöhemmin uudelleen tai ota yhteyttä osoitteeseen website@chqwire.net. Jos olet jo saanut vahvistuksen, älä lähetä uudelleen.
1035 · ASTM A29/A29M-2023
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ASTM A29/A29M-2023
- Taulukon sijainti
- Taulukon 1 alaviitteet A–G
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 4
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (alkuperäisen taulukon koostumusvälit ja raja-arvot)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautuksen C Cu≥0.20% soveltuu vain tilauksen nimenomaisesta vaatimuksesta; ylärajaa ei täydennetä. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Huomautus E: vain tiivistetyn teräksen boorikäsittelyä määrättäessä tavoiteltu B 0.0005–0.003%; kun tavanomaista Ti-lisäystä ei sallita, tavoiteltu enimmäispitoisuus voi olla 0.005%. Sitä ei esitetä kaikkien tavallisten materiaalilajien pakollisena B-rajana.
Koostumusehdot
ASTM A29/A29M-2023, alkuperäisen tekstin taulukko 1; perustaulukko esittää sulatusanalyysin massaosuuden wt%. Tuoteanalyysin poikkeamat vahvistetaan erikseen standardin 4.3 ja taulukon 5 mukaan eikä niitä lisätä sulatusrajoihin. Kohta 4.1.1: tämän taulukon materiaalilajina tilattaessa vastaavien sulatusrajojen on täytyttävä; muista tilauskoostumuksista sovitaan erikseen kohdan 4.1.2 ja taulukon 3/4 mukaan eikä niitä yhdistetä tähän taulukkoon omin päin. Kuumamuokattujen tankojen yleiset vaatimukset; koostumus yksin ei ole lupaus kylmätyssäyssoveltuvuudesta, toimituksesta tai mekaanisista ominaisuuksista. Huomautuksen B Si-vaihteluväli on tavallinen vaihtoehto tilauksen sitä vaatiessa; oletuksena alkuainetta Si ei määritetä eikä yhtenäistä Si-vaihteluväliä tai nollaa saa olettaa. Huomautuksen C Cu≥0.20% soveltuu vain tilauksen nimenomaisesta vaatimuksesta; ylärajaa ei täydennetä. Huomautus D: lyijyä sisältävän teräksen Pb on 0.15–0.35%; L on säilytettävä materiaalilajin identiteettinä eikä lisätä tavalliseen materiaalilajiin. Jos lyijyä lisätään senkan valusuihkuun, lyijyn valu- tai sulatusanalyysiarvoa ei voida määrittää. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te määritetään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; määrittämätöntä lukua ei täytetä nollaksi. Huomautus E: vain tiivistetyn teräksen boorikäsittelyä määrättäessä tavoiteltu B 0.0005–0.003%; kun tavanomaista Ti-lisäystä ei sallita, tavoiteltu enimmäispitoisuus voi olla 0.005%. Sitä ei esitetä kaikkien tavallisten materiaalilajien pakollisena B-rajana.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si ≤0.1%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön taulukon 1 huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2023-taulukon neljän sivun 190 riviä on jäsennetty soluittain olemassa olevasta OCR-aineistosta. Kaikki luvut on tarkistettu riippumattoman 2012-aineiston erotarkastelulla sekä vuoden 2023 alkuperäiskuvista ja alaviitteistä; arvoja ei täydennetä vanhasta painoksesta.1035 · SAE J403-2014
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J403-2014
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi (valukerta tai sulatus)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä A
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä C
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G10350 ja SAE 1035 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Taulukon 1 huomautus 3: alkuainetta Cu erityisesti vaadittaessa määrätään tavallisesti Cu≥0.20%. Tämän erän jäännösalkuainevaihtoehdot koskevat vain jäännöspitoisuuden hallintaa; tarkoituksellisen Cu-lisäyksen ehtoa ei yhdistetä ehdottomasti jäännöspitoisuuden ylärajaan. Tarkka tilausväli on sovittava erikseen; tätä erityistä Cu-ehtoa ei toistaiseksi arvioida automaattisesti. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Koostumusehdot
SAE J403 Revised JUN2014 Table 1: alkuperäisen valu- tai sulatusanalyysin massaosuus wt%. Tuoteanalyysin sallitut poikkeamat käsitellään erikseen standardin SAE J409 mukaan, eikä lähdettä J409 käytetä tämän taulukon lieventämiseen. UNS G10350 ja SAE 1035 ovat suoraan tämän taulukon samalla rivillä ilmoitettuja nimiä; muita standardeja tai painoksia ei sekoiteta tähän painokseen. Ellei jäännösalkuaineita määritetä erikseen, oletus on B. A/B/C valitaan asianomaisen tuotemuodon/sopimuksen mukaan. Ryhmälle D ei ole taulukossa rajoja, mutta määrät Cu/Ni/Cr/Mo on silti raportoitava eikä niitä käsitellä nollina. Taulukon vaatimustenmukaisuuden osoittamiseksi on raportoitava alkuaineiden C/Mn/P/S lisäksi Cu/Cr/Ni/Mo/Si; arvon 0.02% alittava pitoisuus voidaan alkuperäistekstin mukaan raportoida muodossa <0.02%. Tämä ei ole yleinen yläraja tai nolla. Litteiden ja pitkien tuotteiden P/S valitaan erikseen eikä laajempia ylärajoja yhdistetä. 1006/1008 Mn valitaan tuotemuodon mukaan taulukon 1 huomautuksen 6/7 perusteella. Alkuaine Si määritetään vain tilauksessa sovittaessa; valssilangan tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤0.10, 0.07–0.15, 0.10–0.20, 0.15–0.35, 0.20–0.40, 0.30–0.60%. Muille tuotteille tavallista vaihtoehtoa 0.07–0.15 ei luetella. Sopimusarvo on tarkistettava tuotemuotoa vasten; ilman sopimusta ei täytetä kiinteää Si-arvoa. Taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei lisätä automaattisesti alkuaineita Pb tai B. Erillisellä lyijy-/boorikäsittelyllä valmistettu laji edellyttää merkintää L/B ja vastaavaa UNS-tunnusta. Alkuperäistekstin Pb0.15–0.35% ja B0.0005–0.003% kuuluvat tähän käsittelyehtoon eikä niitä yhdistetä tavalliseen teräkseen. Taulukon 1 huomautus 3: alkuainetta Cu erityisesti vaadittaessa määrätään tavallisesti Cu≥0.20%. Tämän erän jäännösalkuainevaihtoehdot koskevat vain jäännöspitoisuuden hallintaa; tarkoituksellisen Cu-lisäyksen ehtoa ei yhdistetä ehdottomasti jäännöspitoisuuden ylärajaan. Tarkka tilausväli on sovittava erikseen; tätä erityistä Cu-ehtoa ei toistaiseksi arvioida automaattisesti. Kohta 3.1 ja taulukko 6 edellyttävät alkuaineiden C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N raportointia; ostajan vaatimuksesta raportoidaan lisäksi As/Sb. Jos Si/Cu/Ni/Cr/Mo alittaa arvon 0.02%, voidaan raportoida <0.02%; jos Nb/Ti/V alittaa arvon 0.008%, voidaan raportoida <0.008%. Nämä ovat raportointikynnyksiä eivätkä yleisiä koostumuksen ylärajoja; niiden perusteella ei täydennetä nollia tai raja-arvoja.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä C
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Pitkät tuotteet: taotut puolivalmisteet, kuumavalssatut/kylmäviimeistellyt tangot, valssilanka ja saumattomat putket; jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä B (oletus, ellei muuta sovita)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.25 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä A
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.2 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.15 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä C
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ni | ≤ 0.4 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cr | ≤ 0.3 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mo | ≤ 0.12 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Litteiden tuotteiden ryhmä: profiilit, levyt, nauhat, ohuet levyt ja hitsatut putket (huomautuksen 1 määritelmän mukaan); jäännösalkuaineiden ryhmä D (ei raja-arvoja, mutta raportoitava)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
Alkuperäisen 2014-tekstin neljän taulukon 79 rivin koostumussolut, tuotemuotosarakkeet, UNS ja taulukon huomautukset tarkistettu; lähteet ja eri tilausehdot säilytetään erillisinä.1035 · GB /T 3190-2008
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Alaluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Historiallisen painoksen alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB/T 3190—1996
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1, kohdat 4.1–4.5 ja taulukon alaviitteet
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3、5、13
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| Si | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Fe | ≤ 0.6 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mg | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Zn | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≥ 99.35 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| V | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
GB/T 3190—1996, taulukko 1, massaosuus %; määrittämättömiä alkuaineita ei käsitellä nollina. Standardi koskee muokatun alumiinin ja alumiiniseosten koostumusta; se ei automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta, todellista toimitusta tai lopputuotteen ominaisuuksia. Al luetellaan vähimmäispitoisuutena; alumiinipitoisuus lasketaan kohdan 4.1/4.2 erotusmenetelmällä huomioiden mukaanlaskukynnys ja määrätty tarkkuus. Mittaamattomia alkuaineita ei saa suoraan olettaa nolliksi laskennassa. Muiden epäpuhtauksien yksittäiset ja yhteisrajat koskevat vain standardin kohdan 4.3 tarkoittamia muita alkuaineita, eivät kaikkien pääseosaineiden summaa; puuttuvia epäpuhtausmittauksia ei saa olettaa nolliksi.
Koostumusehdot
GB/T 3190—1996, taulukko 1, massaosuus %; määrittämättömiä alkuaineita ei käsitellä nollina. Standardi koskee muokatun alumiinin ja alumiiniseosten koostumusta; se ei automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta, todellista toimitusta tai lopputuotteen ominaisuuksia. Al luetellaan vähimmäispitoisuutena; alumiinipitoisuus lasketaan kohdan 4.1/4.2 erotusmenetelmällä huomioiden mukaanlaskukynnys ja määrätty tarkkuus. Mittaamattomia alkuaineita ei saa suoraan olettaa nolliksi laskennassa. Muiden epäpuhtauksien yksittäiset ja yhteisrajat koskevat vain standardin kohdan 4.3 tarkoittamia muita alkuaineita, eivät kaikkien pääseosaineiden summaa; puuttuvia epäpuhtausmittauksia ei saa olettaa nolliksi.
Yhdistelmärajoitus
- Lähteen puhtauslaskennan säännöt
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3
- Puhtaus 99.00%–alle 99.90%
- Al=100 miinus kaikkien muiden alkuaineiden summa, joiden pitoisuus≥0.010%; ennen yhteenlaskua kukin alkuaine esitetään tarkkuudella 0.0X%.
- Puhtaus 99.90%–99.99%
- Al=100 miinus kaikkien muiden alkuaineiden summa, joiden pitoisuus≥0.001%; ennen yhteenlaskua kukin alkuaine esitetään tarkkuudella 0.00X% ja summauksen jälkeen pyöristetään tarkkuuteen 0.0X%.
- Pyöristyssäännöt
- Standardin GB/T 8170 mukaan; puuttuvia alkuainearvoja ei saa käsitellä nollina eikä tavallista loppuosalaskentaa soveltaa suoraan.
- Puhtaus vaatii teknisen tarkistuksen
- Kyllä
- Lähteen muita epäpuhtauksia koskevat vaatimukset
- Muut epäpuhtaudet, yksittäin
- 0.03
- Muut epäpuhtaudet vaativat teknisen tarkistuksen
- Kyllä
Tarkistuksen selitys
Koostumus käyttää standardin GB/T 3190—1996 alkuperäistekstin taulukon 1 nimenomaista vanhan painoksen perustetta; alkuperäisen hakemiston painosta 2008/2020 ei ole tarkistettu.1035 · GB /T 3190-2020
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Alaluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Historiallisen painoksen alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- GB/T 3190—1996
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1, kohdat 4.1–4.5 ja taulukon alaviitteet
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3、5、13
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| Si | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Fe | ≤ 0.6 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mg | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Zn | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≥ 99.35 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| V | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
GB/T 3190—1996, taulukko 1, massaosuus %; määrittämättömiä alkuaineita ei käsitellä nollina. Standardi koskee muokatun alumiinin ja alumiiniseosten koostumusta; se ei automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta, todellista toimitusta tai lopputuotteen ominaisuuksia. Al luetellaan vähimmäispitoisuutena; alumiinipitoisuus lasketaan kohdan 4.1/4.2 erotusmenetelmällä huomioiden mukaanlaskukynnys ja määrätty tarkkuus. Mittaamattomia alkuaineita ei saa suoraan olettaa nolliksi laskennassa. Muiden epäpuhtauksien yksittäiset ja yhteisrajat koskevat vain standardin kohdan 4.3 tarkoittamia muita alkuaineita, eivät kaikkien pääseosaineiden summaa; puuttuvia epäpuhtausmittauksia ei saa olettaa nolliksi.
Koostumusehdot
GB/T 3190—1996, taulukko 1, massaosuus %; määrittämättömiä alkuaineita ei käsitellä nollina. Standardi koskee muokatun alumiinin ja alumiiniseosten koostumusta; se ei automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta, todellista toimitusta tai lopputuotteen ominaisuuksia. Al luetellaan vähimmäispitoisuutena; alumiinipitoisuus lasketaan kohdan 4.1/4.2 erotusmenetelmällä huomioiden mukaanlaskukynnys ja määrätty tarkkuus. Mittaamattomia alkuaineita ei saa suoraan olettaa nolliksi laskennassa. Muiden epäpuhtauksien yksittäiset ja yhteisrajat koskevat vain standardin kohdan 4.3 tarkoittamia muita alkuaineita, eivät kaikkien pääseosaineiden summaa; puuttuvia epäpuhtausmittauksia ei saa olettaa nolliksi.
Yhdistelmärajoitus
- Lähteen puhtauslaskennan säännöt
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3
- Puhtaus 99.00%–alle 99.90%
- Al=100 miinus kaikkien muiden alkuaineiden summa, joiden pitoisuus≥0.010%; ennen yhteenlaskua kukin alkuaine esitetään tarkkuudella 0.0X%.
- Puhtaus 99.90%–99.99%
- Al=100 miinus kaikkien muiden alkuaineiden summa, joiden pitoisuus≥0.001%; ennen yhteenlaskua kukin alkuaine esitetään tarkkuudella 0.00X% ja summauksen jälkeen pyöristetään tarkkuuteen 0.0X%.
- Pyöristyssäännöt
- Standardin GB/T 8170 mukaan; puuttuvia alkuainearvoja ei saa käsitellä nollina eikä tavallista loppuosalaskentaa soveltaa suoraan.
- Puhtaus vaatii teknisen tarkistuksen
- Kyllä
- Lähteen muita epäpuhtauksia koskevat vaatimukset
- Muut epäpuhtaudet, yksittäin
- 0.03
- Muut epäpuhtaudet vaativat teknisen tarkistuksen
- Kyllä
Tarkistuksen selitys
Koostumus käyttää standardin GB/T 3190—1996 alkuperäistekstin taulukon 1 nimenomaista vanhan painoksen perustetta; alkuperäisen hakemiston painosta 2008/2020 ei ole tarkistettu.1035 · SAE J 403-2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- SAE J403 NOV2001
- Taulukon sijainti
- Table1 ja huomautus 1/2/*
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、3、4
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Taulukko 1, UNS G10350 vastaa merkintää SAE 1035, sulatusanalyysi wt%. Alkuaine Si ei ole kaikille pakollinen koostumusvaatimus. Vaadittaessa tankojen/puolivalmisteiden tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60% ja valssilangalle erikseen .07–.15%; tässä tietueessa ei valita omatoimisesti yhtä vaihteluväliä. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen vaatimus on ≥.20%, ei yleinen Cu-yläraja tai oletusvaatimus. Lisäys Pb .15–.35% vaatii merkinnän L ja tunnuksen UNS muuttamisen; lisäys B .0005–.003% vaatii merkinnän B. Lisäyksiä ei yhdistetä tavanomaiseen materiaalilajiin. Joidenkin laatujen/tuotteiden matalampi P/S on tarkistettava erikseen lähteestä J411; myöhempien vuosien sopimusarvoja ei sovelleta. Lisäalkuaineiden raportointivelvollisuus ei ole tämän taulukon yleinen raja-arvo; määrittämättömiä alkuaineita Si/Cr/Ni/Mo ym. ei täytetä nolliksi. Tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen.
Koostumusehdot
Taulukko 1, UNS G10350 vastaa merkintää SAE 1035, sulatusanalyysi wt%. Alkuaine Si ei ole kaikille pakollinen koostumusvaatimus. Vaadittaessa tankojen/puolivalmisteiden tavallisia vaihtoehtoja ovat ≤.10, .10–.20, .15–.35, .20–.40, .30–.60% ja valssilangalle erikseen .07–.15%; tässä tietueessa ei valita omatoimisesti yhtä vaihteluväliä. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen vaatimus on ≥.20%, ei yleinen Cu-yläraja tai oletusvaatimus. Lisäys Pb .15–.35% vaatii merkinnän L ja tunnuksen UNS muuttamisen; lisäys B .0005–.003% vaatii merkinnän B. Lisäyksiä ei yhdistetä tavanomaiseen materiaalilajiin. Joidenkin laatujen/tuotteiden matalampi P/S on tarkistettava erikseen lähteestä J411; myöhempien vuosien sopimusarvoja ei sovelleta. Lisäalkuaineiden raportointivelvollisuus ei ole tämän taulukon yleinen raja-arvo; määrittämättömiä alkuaineita Si/Cr/Ni/Mo ym. ei täytetä nolliksi. Tuoteanalyysin poikkeamat J409 tarkistetaan erikseen.
Tarkistuksen selitys
Englanninkielisen alkuperäistekstin taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu visuaalisesti1035 · ASTM A29/A29M-2012
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäisteksti tarkistettu
- Standardin painos
- ASTM A29/A29M-2012
- Taulukon sijainti
- Taulukon 1 alaviitteet A–G
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 1、3、4
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus C: vain tilauksen vaatiessa Cu≥0.20%, eikä ylärajaa täytetä omin päin; tavalliseen tilaukseen ei automaattisesti lisätä alkuainetta Cu. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä. Huomautus E: boorikäsittelyn pitoisuus on tavoiteltu määrätyissä ehdoissa, ei kaikkien tavallisten materiaalilajien yhtenäinen B-raja.
Koostumusehdot
Standardin 2012 alkuperäisen taulukon 1 sulatuskoostumus, massaosuus wt%; tuoteanalyysin soveltuvuus ja poikkeamat on vahvistettava erikseen kohdan 4.3 ja taulukon 5 mukaan. Materiaalilaji ja tuotemuoto säilytetään tämän standardin taulukon mukaan eikä kylmätyssäyssoveltuvuutta luvata automaattisesti. Huomautuksen B luettelema Si on tilauksessa määrättävä vaihtoehto; ilman määräystä arvo on tuntematon eikä nolla. Huomautus C: vain tilauksen vaatiessa Cu≥0.20%, eikä ylärajaa täytetä omin päin; tavalliseen tilaukseen ei automaattisesti lisätä alkuainetta Cu. Huomautus D määrittää vain lyijyä sisältävän L-materiaalilajin ehdon Pb0.15–0.35%; tavallisiin materiaalilajeihin ilman L-merkintää ei automaattisesti lisätä alkuainetta Pb. Huomautus F: Bi/Ca/Se/Te-lisäys määrätään tilaajan ja toimittajan sopimuksella; ilman määrättyä lukua nollaa ei täytetä. Huomautus E: boorikäsittelyn pitoisuus on tavoiteltu määrätyissä ehdoissa, ei kaikkien tavallisten materiaalilajien yhtenäinen B-raja.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
Tilauksessa ei erikseen määritetä alkuainetta Si; taulukossa 1 ei määritetä alkuainetta Si, eikä sitä käsitellä nollana; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si ≤0.1%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.1–0.2%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.15–0.35%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.2–0.4%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Tilauksessa otetaan nimenomaisesti käyttöön huomautuksen B ehto Si 0.3–0.6%; tilauksessa määrätään nimenomaisesti huomautuksen C ehto Cu≥0.20%
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
| Cu | ≥ 0.2 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläTarkistuksen selitys
2012, taulukko 1 ja alaviitteet tarkistettu. Tilauksessa valittavat koostumukset ja perustaulukon raja-arvot säilytetään erillisinä.1035 · GB/T 3190—1996
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Alaluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Standardin alkuperäistekstin tietue
- Standardin painos
- GB/T 3190—1996
- Taulukon sijainti
- Taulukko 1, kohdat 4.1–4.5 ja taulukon alaviitteet
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3、5、13
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| Si | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Fe | ≤ 0.6 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mg | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Zn | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≥ 99.35 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| V | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
GB/T 3190—1996, taulukko 1, massaosuus %; määrittämättömiä alkuaineita ei käsitellä nollina. Standardi koskee muokatun alumiinin ja alumiiniseosten koostumusta; se ei automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta, todellista toimitusta tai lopputuotteen ominaisuuksia. Al luetellaan vähimmäispitoisuutena; alumiinipitoisuus lasketaan kohdan 4.1/4.2 erotusmenetelmällä huomioiden mukaanlaskukynnys ja määrätty tarkkuus. Mittaamattomia alkuaineita ei saa suoraan olettaa nolliksi laskennassa. Muiden epäpuhtauksien yksittäiset ja yhteisrajat koskevat vain standardin kohdan 4.3 tarkoittamia muita alkuaineita, eivät kaikkien pääseosaineiden summaa; puuttuvia epäpuhtausmittauksia ei saa olettaa nolliksi.
Koostumusehdot
GB/T 3190—1996, taulukko 1, massaosuus %; määrittämättömiä alkuaineita ei käsitellä nollina. Standardi koskee muokatun alumiinin ja alumiiniseosten koostumusta; se ei automaattisesti osoita kylmätyssäyssoveltuvuutta, todellista toimitusta tai lopputuotteen ominaisuuksia. Al luetellaan vähimmäispitoisuutena; alumiinipitoisuus lasketaan kohdan 4.1/4.2 erotusmenetelmällä huomioiden mukaanlaskukynnys ja määrätty tarkkuus. Mittaamattomia alkuaineita ei saa suoraan olettaa nolliksi laskennassa. Muiden epäpuhtauksien yksittäiset ja yhteisrajat koskevat vain standardin kohdan 4.3 tarkoittamia muita alkuaineita, eivät kaikkien pääseosaineiden summaa; puuttuvia epäpuhtausmittauksia ei saa olettaa nolliksi.
Yhdistelmärajoitus
- Lähteen puhtauslaskennan säännöt
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 3
- Puhtaus 99.00%–alle 99.90%
- Al=100 miinus kaikkien muiden alkuaineiden summa, joiden pitoisuus≥0.010%; ennen yhteenlaskua kukin alkuaine esitetään tarkkuudella 0.0X%.
- Puhtaus 99.90%–99.99%
- Al=100 miinus kaikkien muiden alkuaineiden summa, joiden pitoisuus≥0.001%; ennen yhteenlaskua kukin alkuaine esitetään tarkkuudella 0.00X% ja summauksen jälkeen pyöristetään tarkkuuteen 0.0X%.
- Pyöristyssäännöt
- Standardin GB/T 8170 mukaan; puuttuvia alkuainearvoja ei saa käsitellä nollina eikä tavallista loppuosalaskentaa soveltaa suoraan.
- Puhtaus vaatii teknisen tarkistuksen
- Kyllä
- Lähteen muita epäpuhtauksia koskevat vaatimukset
- Muut epäpuhtaudet, yksittäin
- 0.03
- Muut epäpuhtaudet vaativat teknisen tarkistuksen
- Kyllä
1035 · POSCO-valssilankaluettelo (paikallinen 1203-arkisto; alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Paikallinen tiedosto 1203线材.pdf; alkuperäistekstissä ei ilmoiteta julkaisun versionumeroa. PDF-metatietojen päivämäärä 2014-12-03 on vain tiedoston luontiaika
- Aineiston nimi
- WIRE ROD, valssilanka
- Taulukon sijainti
- Painettu sivu 16, koostumustaulukko 1 (paikallinen taulukkoindeksi)
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 9
- Yksikkö
- Alkuperäisen taulukon prosenttiesitys; tarkka määrittely lähteen selityksissä
- Analyysityyppi
- Luettelossa ei yhtenäisesti määritetä sulatus- tai tuoteanalyysiä
- Valmistaja
- POSCO / POSCO
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Valmistajan POSCO paikallinen valssilankaluettelo, PDF-sivu 9 / painettu sivu 16, taulukkoindeksi 0, rivi 3. Alkuperäistä versionumeroa ei ilmoitettu; PDF-aineiston luontiaikaa 2014-12-03 ei käsitellä standardin julkaisuvuotena. Valmistajan vaihteluvälitiedot eivät ole yrityksemme toimitustakuu. Ehto: alkuperäisessä taulukossa on alkuaineelle Si useita rinnakkaisia valinnaisia vaihteluvälejä. Alaviitteen mukaan ne on vahvistettava materiaalilajin sekä toimittajan ja ostajan perusteella; vaihtoehtoja ei yhdistetä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi eikä mitään valita oletuksena.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon kemiallisen koostumuksen taulukko %, lanka; vertailustandardien JIS/SAE/DIN painoksia ei anneta eikä luettelotietoja nosteta näiden standardien tarkistetuiksi virallisiksi painoksiksi. / Viiva ei tarkoita nollaa; sulatus- tai tuoteanalyysin tyyppiä ei ole kauttaaltaan yksilöity. Tilaus, tuoteanalyysin poikkeamat ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen. / Alkuperäisen taulukon alkuaineelle Si on rinnakkain useita valinnaisia vaihteluvälejä; alaviite edellyttää vahvistusta materiaalilajin sekä tilaajan ja toimittajan mukaan. Kaikkia vaihtoehtoja ei yhdistetä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi eikä mitään vaihtoehtoa valita oletuksena.
Tarkistuksen selitys
Alkuperäisen PDF-aineiston taulukot ja tekstin koordinaatit on täsmäytetty molempiin suuntiin. Materiaalilajien puuttuvat solut on palautettu; yhdistetyt solut sekä alatunnisteet/Remark tarkistetaan erikseen. Selvästi kiistanalaiset taulukot ja tyhjät koostumusrivit jätetään toistaiseksi käsittelemättä.1035 · Nippon Steelin valssilankaluettelo EXE203 2008.3 / SAE J403 NOV.2001
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; kansilehden tekijänoikeus 2008
- Aineiston nimi
- Nippon Steelin valssilangat
- Taulukon sijainti
- Painettu sivu 10, taulukkoindeksi 0
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 7
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Nippon Steelin valssilankaluettelon EXE203 2008.3 historiallinen aineisto, PDF-sivu 7 / painettu sivu 10, SAE J403 NOV.2001. Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin. Pb 0.15–0.35 ja B 0.0005–0.0030 ovat erillisen L/B-merkinnän vaihtoehtoja, joita ei lisätä automaattisesti alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin; pienen P/S-pitoisuuden erityislaatu edellyttää erillistä sopimustarkistusta.
Koostumusehdot
Alkuperäisen luettelon massaosuus %, historiallinen valmistajan aineisto 2008.3; viitattujen standardien nimet ja painokset säilytetään alkuperäistekstin mukaan, mikä ei tarkoita niiden virallisten alkuperäistekstien hankintaa ja tarkistusta tehdyiksi. / Viiva tai tyhjä kenttä ei tarkoita arvoa 0; tässä erässä on tarkistettu vain kemiallinen koostumus, ja mekaaniset ominaisuudet ja todellinen toimitus tarkistetaan erikseen ehtojen mukaan. / Si valitaan alkuperäistekstin sopimusvaihtoehdoista, ei oletusarvoista valintaa eikä yhdistämistä yhdeksi laajaksi vaihteluväliksi. Ilman valintaa ehtoa ei käytetä täydelliseen laskentaan tai arviointiin. / Pb 0.15–0.35 ja B 0.0005–0.0030 ovat erillisen L/B-merkinnän vaihtoehtoja, joita ei lisätä automaattisesti alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin; pienen P/S-pitoisuuden erityislaatu edellyttää erillistä sopimustarkistusta.
Tarkistuksen selitys
Ryhmiteltyjen taulukoiden täydellinen avaaminen sekä alkuperäiskuvien ja huomautusten tarkistus; tavanomaiset, jäännös- ja ehdolliset alkuaineet erotetaan toisistaan. Epätäydelliset perusterästen jälkitunnustaulukot jätetään pois.1035 · China Steelin tankoteräs- ja valssilankaluettelo 2014-C1 / 7.1.15 SAE, hiiliteräs (painosta ei ilmoitettu)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Tanko ja valssilanka
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (ilmoitettu takakannessa)
- Aineiston nimi
- Tankoteräs- ja valssilankatuotteiden käsikirja Bars & Wire Rods
- Taulukon sijainti
- 7.1.15 SAE, hiiliteräs (painosta ei ilmoitettu)
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 22
- Yksikkö
- Massaosuus (%)
- Analyysityyppi
- Alkuperäisen luettelon tässä taulukossa analyysityyppiä ei ole määritetty selvästi
- Valmistaja
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
China Steelin tanko- ja valssilankaluettelo CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF-sivu 22 / painettu sivu 20, 7.1.15 SAE, hiiliteräs (painostunnusta ei ilmoitettu). Alkuperäisen luettelon taulukko ei yksilöi analyysityyppiä. Historiallisia valmistajan vaihteluvälitietoja, ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia; ne eivät tarkoita yrityksemme toimitusta. Ehto: Si on sopimusvalinta, ja tangon sekä valssilangan vaihtoehdot erotellaan. Alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin ei automaattisesti lisätä alkuainetta B. Alkuaineen Cu vaatimus on tavallisesti ≥0.20%, kun sitä vaaditaan, ei kaikkien teräslajien Cu-oletusalaraja.
Koostumusehdot
2014-C1, historiallinen valmistajaluettelo tangoille ja langalle; jos viitatun standardin painosta ei ilmoiteta, vuosilukua ei täydennetä muista luetteloista eikä luetteloa nosteta viralliseksi standardin alkuperäistekstiksi. / Viiva ja tyhjä kenttä eivät tarkoita nollaa; koostumuksen olemassaolo ei tarkoita kaavan olevan täydellinen tai soveltuva. Mekaaniset ominaisuudet ja toimitus tarkistetaan erikseen. / Alkuaine Si on sopimusvalinta; tankojen ja langan vaihtoehdot pidetään erillään eikä alkuperäisen taulukon tavallisiin materiaalilajeihin automaattisesti lisätä alkuainetta B. Kun alkuainetta Cu vaaditaan, tavallinen ehto on ≥0.20%, ei kaikkien teräslajien oletusarvoinen alkuaineen Cu alaraja.
Tarkistuksen selitys
Koko luettelon 28 taulukon yhdistettyjen solujen geometria on palautettu ilman puuttuvia soluja; kirjaukset perustuvat alkuperäisiin kuviin, jatkosivuihin ja huomautuksiin. Kiistanalaiset ehdot jätetään toistaiseksi ratkaisematta.1035 · AGT2282 January 2013 (tahon Acument hankintaeritelmä)
Kemiallisen koostumuksen lähde on tarkistettu; tämä ei tarkoita, että kaikki standardin kohdat, todellinen toimitus tai sulatus- ja eräkohtaiset mittaustulokset olisi tarkistettu
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Valssilanka ja tanko
- Alkuperäisen tietueen tilan selitys
- Valmistajan alkuperäisteksti tarkistettu
- Aineiston versio
- Tammikuu 2013
- Aineiston nimi
- AGT2282 Hiili- ja seosteräksen eritelmä
- Taulukon sijainti
- 6.1
- PDF-tiedoston fyysinen sivu
- 5、6
- Yksikkö
- Massaosuus (wt%)
- Analyysityyppi
- Sulatusanalyysi
- Valmistaja
- Acument Global Technologies (AGT)
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Seuraavat arviot tehdään erikseen koostumuksen soveltamisehtojen mukaan; ehtojen on vastattava todellisia tilausehtoja, eikä vaihteluvälejä yhdistetä.
SKFG (taulukon 6.1 huomautus 1)
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
AKFG (taulukon 6.1 huomautus 1)
Valmistajan aineiston vaihteluväleihin perustuva arvio, ei standardin takaama arvo eikä sulatus- tai eräkohtainen mittaustulos; kaavan soveltuvuus on tarkistettava käyttötarkoituksen ja prosessin perusteella.
Koostumustietue (sisältää myös ehdollisia haaroja; ei yksinään ehdoton vaatimus)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.38 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Acument AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaerittely, PDF-sivun 6 taulukko 6.1; sulatuskoostumus wt%, tila SKFG or AKFG. Taulukon ulkopuolisten vaatimusten ja jäännösalkuaineiden kokonaismäärän viittauksia ei ole vielä selvitetty kokonaan; vain esityksen viitetiedoksi, ei rajojen käänteishakuun. Ei standardin takuuarvoja eikä sulatus- tai eräkohtaisia mittaustuloksia.
Koostumusehdot
AGT2282 January 2013, historiallinen hankintaeritelmä, taulukkojen 6.1/6.2 sulatusanalyysi, massaosuus %; ei standardin SAE alkuperäisteksti tai nykyinen hallittu toimitustakuu. / Kohdan 6.3 tuoteanalyysin poikkeamat viittaavat standardeihin ASTM F2282 ja SAE J409 eikä niitä saa soveltaa nykyiseen sulatusanalyysiin; pinnoite, hiiletys ja hiilenkato voivat vaikuttaa tuotteen näytteenottoon. / Kohta 6.5 määrää jäännösalkuaineet standardin ASTM F2282 mukaan, jäännösten yhteismäärä ≤0.35%; tässä erässä viitattua painosta ja jäännösalkuaineiden määritelmää ei ole täydennetty eikä summan jäseniä keksitä. / Taulukon ulkopuoliset koostumukset viittaavat erikseen standardiin SAE J403/J404 (vuosilukua ei yksilöity); viittauksen ehdot eivät ole valmiit, joten tiedot näytetään toistaiseksi vain viitteeksi eivätkä osallistu rajoihin perustuvaan koostumushakuun. / Tilasarakkeen merkinnät SKFG or AKFG säilytetään alkuperäistekstin mukaan eikä vaihtoehtoisia tiloja yhdistetä yhdeksi sulatusmenetelmän ehdoksi. / Luettelemattomia alkuaineita ja viivoja ei täytetä arvolla 0 eikä yksipuolisia ala- tai ylärajoja muuteta kiinteiksi arvoiksi. / Taulukon 6.1 huomautus 1: materiaalilajin AK ehto Si≤0.10%; materiaalilajin SK ehto Si0.15–0.30%; ehdot on valittava.
Ehtovaatimukset
- Alaviite
- 6.5
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Jäännösalkuaineiden summa≤0.35%; summan alkuaineet ja yksittäisrajat viittaavat standardiin ASTM F2282. Viitepainosta ja jäännösalkuaineiden soveltamisalaa ei ole tarkistettu loppuun; automaattista vastaavuutta ei määritetä.
- Alaviite
- Taulukon ulkopuolinen viittaus
- Alkuperäistekstin ehtojen selitys
- Taulukon ulkopuoliset koostumukset on tarkistettava erikseen standardien SAE J403/J404 ja hankintasopimuksen mukaan; taulukko ei sisällä kaikkia vaatimuksia.
Ehdollisten haarojen alkuperäiset tietueet
SKFG (taulukon 6.1 huomautus 1)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.38 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | 0.15 ~ 0.3 |
AKFG (taulukon 6.1 huomautus 1)
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.38 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.025 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Al | ≤ 0.06 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Ehdollinen haara on valittava
KylläMuokkaus- ja toimitusehdot
SKFG tai AKFG1035 · ASME SA-513
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.31 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · ASTM A29/A29M-2020
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · ASTM A510/A510M-2013
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · ASTM A513/A513M-2025
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · ASTM A519/A519M-2024
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.04 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · GB /T 3195-2016
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Alaluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| Al | ≥ 99.35 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Fe | ≤ 0.6 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mg | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| V | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Zn | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · GB /T 3195-2023
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Alaluokka
- Alumiini ja alumiiniseokset
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| Al | ≥ 99.35 (ylärajaa ei ilmoitettu) |
| Cu | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Fe | ≤ 0.6 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mg | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Mn | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Si | ≤ 0.35 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Ti | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| V | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| Zn | ≤ 0.1 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · Yhdysvaltalainen standardi
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.05 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · ASTM A684/A684M-2024
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.
1035 · ASTM A684/A684M-2025
Alkuperäisen lähdetekstin tarkistus on kesken; ei käytettäväksi virallisena standardiperusteena
- Materiaaliluokka
- Hiiliteräs
- Alaluokka
- Hiiliteräs
- Materiaalin tuotemuoto
- Viiteaineiston tietue
- Tarkistustila
- Viitetiedot, alkuperäistekstiä ei tarkistettu
Hiiliekvivalentin viitetiedot
Koostumustietue
| Alkuaine | Koostumusvaatimus |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.38 |
| Mn | 0.6 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.03 (alarajaa ei ilmoitettu) |
| S | ≤ 0.035 (alarajaa ei ilmoitettu) |
Soveltamisrajat
Materiaalitietokannan vastaavuus ei tarkoita kylmätyssäyssoveltuvuutta tai lupausta valmiin tuotteen lujuudesta; vahvistaminen edellyttää langan tilan, muodonmuutosasteen, lämpökäsittelyn ja fyysisten kokeiden huomioon ottamista.