SNC631 — Materialeoplysninger
I alt 3 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for SNC631 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i SNC631?
Relaterede katalogoplysninger er tilgængelige. Nye materiale- og bearbejdningsbehov er også velkomne. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
SNC631 · JIS G4053
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Stål til koldformning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- JIS G 4053:2008
- Tabellens placering
- Tabel 2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.27 ~ 0.35 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.35 ~ 0.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 2.5 ~ 3.0 |
| Cr | 0.6 ~ 1.0 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
JIS G 4053:2008; smelteanalyse, massefraktion %; noter under tabellen og anvendelsesbetingelser findes på originalsiden. Cu≤0.30%; Al for SACM645 følger fortsættelsestabellen. Hjemmesiden angiver ingen udgave; vist efter denne kildeudgave, uden dokumentation for kontraktens anvendelighed
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: JIS G 4053:2008 · tabel 2Se det tilhørende produkt →SNC631 · JIS G 4053-2008
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- JIS G 4053-2008
- Tabellens placering
- Tabel 2 og fortsættelsestabellens note a/b; punkt 5
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.27 ~ 0.35 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.35 ~ 0.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 2.5 ~ 3.0 |
| Cr | 0.6 ~ 1.0 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt JIS G0321, tabel 4 og må ikke direkte udvide smelteanalysens interval. Restindhold for alle kvaliteter: Cu≤0.30%; uspecificeret Mo må ikke regnes som nul. Kun efter aftale mellem parterne kan SNCM630 have nedre Mo-grænse sænket til 0.30%; SACM645 skal også opfylde Al 0.70–1.20%. Egnethed til en konkret koldstukket komponent skal bekræftes særskilt ud fra leveringstilstand, sfæroidisering, deformation, overfladekvalitet og prøvning.
Betingelser for sammensætning
Smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt JIS G0321, tabel 4 og må ikke direkte udvide smelteanalysens interval. / Restindhold for alle kvaliteter: Cu≤0.30%; uspecificeret Mo må ikke regnes som nul. / Kun efter aftale mellem parterne kan SNCM630 have nedre Mo-grænse sænket til 0.30%; SACM645 skal også opfylde Al 0.70–1.20%. / Egnethed til en konkret koldstukket komponent skal bekræftes særskilt ud fra leveringstilstand, sfæroidisering, deformation, overfladekvalitet og prøvning.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 2 og fodnoterne i den japanske 2008-originaltekst er kontrolleret rækkevisSNC631 · China Steel Corporations katalog over stangstål og valsetråd 2014-C1 / 7.1.11 JIS G4053 (udgave ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger og valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (udtrykkeligt angivet på bagsiden)
- Dokumenttitel
- Produkthåndbog for stangstål og valsetråd Bars & Wire Rods
- Tabellens placering
- 7.1.11 JIS G4053 (udgave ikke angivet)
- PDF fysisk side
- 20
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.27 ~ 0.35 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.35 ~ 0.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 2.5 ~ 3.0 |
| Cr | 0.6 ~ 1.0 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
China Steel Corporations katalog over stangstål og valsetråd CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF side 20 / trykt side 18, 7.1.11 JIS G4053 (udgave ikke angivet). Originalkataloget angiver ikke analysetypen entydigt for denne tabel. Historiske producentintervaller er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier og dokumenterer ikke vores virksomheds levering.
Betingelser for sammensætning
2014-C1, historisk producentkatalog for stænger/valsetråd; manglende årstal for henviste standardudgaver udfyldes ikke fra andre kataloger, og kataloget opgraderes ikke til officiel standardoriginal. / Tankestreger og tomme felter betyder ikke nul; kemi betyder ikke en fuldstændig eller anvendelig formel; mekaniske egenskaber og levering verificeres særskilt.