SCR435H2RCH — Materialeoplysninger
I alt 1 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for SCR435H2RCH →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i SCR435H2RCH?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
SCr435H2RCH · JIS G 3509-1-2021
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Råvalsetråd af lavtlegeret stål til koldstukning; aftalebaseret særlig hærdbarhedsmarkering JA.1
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- JIS G 3509-1:2021
- Tabellens placering
- Afsnit 4/tabel 1; afsnit 6/tabel 2 inklusive note om restindhold af Cu; bilag JA.1, betinget betegnelse overtager HRCH-kemien
- PDF fysisk side
- 6、7、8、36、37、38
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.32 ~ 0.39 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Mn | 0.55 ~ 0.95 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.85 ~ 1.25 |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Efter JIS G3509-1:2021, officiel japansk originaludgave, tabel 1/2, smelteanalyse, massefraktion wt%; posten er råvalsetråd og kan ikke automatisk sidestilles med leveringsegenskaber eller levering af forarbejdet ståltråd efter WCH. Almindelig RCH, hærdbarhedsgaranteret HRCH og aftalt H1/H2 registreres særskilt; kemiske intervaller for H-typen følger selvstændige rækker i denne udgave uden automatisk udvidelse af almindelig sammensætning. Hele tabellen: Cu≤0.30%; tankestreger for Mo og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst til andre formål end afslutning af smeltningen; tilsætning af Al til kornforfining kræver aftale. For Si gælder som standard 0.15—0.35%; nedre grænse under 0.15% kræver aftale. Posten bevarer standardintervallet, og aftalt Si skal kontrolleres særskilt efter faktiske værdier. Produktanalyseafvigelser kontrolleres særskilt efter den henviste JIS G0321, tabel 4; smeltegrænser behandles ikke som produktanalysegrænser. Gennemsnitlig afkulningsdybde i 7.1 gælder kun ved køberspecifikation: ferritisk/fuldstændig afkulning for d≤15mm≤0.02/0.12mm, for 15<d≤25mm≤0.02/0.15mm, for 25<d≤32mm≤0.02/0.20mm, for 32<d≤40mm≤0.03/0.25mm, for 40<d≤50mm≤0.03/0.30mm, og for d>50mm efter aftale. Ikke-metalliske indeslutninger i 7.2 gælder kun ved køberspecifikation efter denne udgaves tabel 4 og den relevante renhedsmetode i JIS G0555, uden automatisk ligestilling med ASTM E45. Standarddybden for overfladefejl er ≤0.10mm; strengere overflade- og dimensionspræcision kræver særskilt aftale. Kvaliteten er en særlig hærdbarhedsbetegnelse i det normative bilag JA.1, som kræver aftale; H1 er den øvre 75% af det tilsvarende HRCH-bånd, og H2 er den nedre 75%, ikke varmeprocesnumre eller fast leveringshårdhed. Sammensætningen følger den tilsvarende HRCH i tabel 2 i denne udgave; originaltabellens øvre og nedre hærdbarhedsgrænser ved hver afstand er verificeret og registreret og skal anvendes efter de faktiske aftalebetingelser; opfyldelse af H1/H2-garantien kan ikke hævdes ud fra kemi alene.
Betingelser for sammensætning
Efter JIS G3509-1:2021, officiel japansk originaludgave, tabel 1/2, smelteanalyse, massefraktion wt%; posten er råvalsetråd og kan ikke automatisk sidestilles med leveringsegenskaber eller levering af forarbejdet ståltråd efter WCH. Almindelig RCH, hærdbarhedsgaranteret HRCH og aftalt H1/H2 registreres særskilt; kemiske intervaller for H-typen følger selvstændige rækker i denne udgave uden automatisk udvidelse af almindelig sammensætning. Hele tabellen: Cu≤0.30%; tankestreger for Mo og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst til andre formål end afslutning af smeltningen; tilsætning af Al til kornforfining kræver aftale. For Si gælder som standard 0.15—0.35%; nedre grænse under 0.15% kræver aftale. Posten bevarer standardintervallet, og aftalt Si skal kontrolleres særskilt efter faktiske værdier. Produktanalyseafvigelser kontrolleres særskilt efter den henviste JIS G0321, tabel 4; smeltegrænser behandles ikke som produktanalysegrænser. Gennemsnitlig afkulningsdybde i 7.1 gælder kun ved køberspecifikation: ferritisk/fuldstændig afkulning for d≤15mm≤0.02/0.12mm, for 15<d≤25mm≤0.02/0.15mm, for 25<d≤32mm≤0.02/0.20mm, for 32<d≤40mm≤0.03/0.25mm, for 40<d≤50mm≤0.03/0.30mm, og for d>50mm efter aftale. Ikke-metalliske indeslutninger i 7.2 gælder kun ved køberspecifikation efter denne udgaves tabel 4 og den relevante renhedsmetode i JIS G0555, uden automatisk ligestilling med ASTM E45. Standarddybden for overfladefejl er ≤0.10mm; strengere overflade- og dimensionspræcision kræver særskilt aftale. Kvaliteten er en særlig hærdbarhedsbetegnelse i det normative bilag JA.1, som kræver aftale; H1 er den øvre 75% af det tilsvarende HRCH-bånd, og H2 er den nedre 75%, ikke varmeprocesnumre eller fast leveringshårdhed. Sammensætningen følger den tilsvarende HRCH i tabel 2 i denne udgave; originaltabellens øvre og nedre hærdbarhedsgrænser ved hver afstand er verificeret og registreret og skal anvendes efter de faktiske aftalebetingelser; opfyldelse af H1/H2-garantien kan ikke hævdes ud fra kemi alene.
Verifikationsbemærkninger
Selvstændige sammensætningsrækker i den officielle japanske 2021-tabel 2 og tabelnote Cu er verificeret; JA.1 er en aftalemarkering og arver den tilsvarende HRCH-sammensætning; originalens afstandsopdelte hærdbarhedstabel er verificeret og indarbejdet i denne post og skal anvendes efter de angivne faktiske aftalebetingelser.Hærdbarhed ved endehærdningsprøvning (betingede krav)
JIS G3509-1:2021 · JIS G3509-1:2021 japansk originaltekst · JA.1, 7.3, 9.2.3 og tabel 15 · side PDF 9, 11, 12, 21, 37
- JA.1 er et aftalebaseret tillægskrav, der kun anvendes, når leverandør og køber udtrykkeligt har aftalt den relevante H1/H2-kvalitet; valg af visning betyder ikke, at en kontraktaftale er trådt i kraft.
- Originaltabellens streger bevares som uspecificerede øvre/nedre grænser; manglende oplysninger regnes ikke som 0, og der interpoleres eller ekstrapoleres ikke automatisk ved uspecificerede afstande.
- 7.3/JA.1: for afstande, der ikke er angivet i originaltabellen, kan originaldiagrammet bruges som reference, men øvre og nedre grænser skal aftales særskilt mellem leverandør og køber; diagramkurver er ikke automatiske acceptværdier.
- 9.2.3b tillader interpolation mellem tilstødende målte prøveresultater efter aftale; dette tillader ikke interpolation af grænser, der ikke er angivet i standarden.
- 9.2.3a: prøvestykker fremstilles og prøves efter JIS G0561; samme smelte udgør en prøvningsenhed med mindst 1 prøvestykker; uden andre køberkrav fastlægger producenten antallet af prøvestykker.
- 烧ならし betyder normalisering af prøvestykket, og 烧入れ betyder hærdning af prøvestykket; temperaturerne er prøvningsbetingelser for prøvestykker, ikke anbefalinger til produktionsprocesser; dokumentet angiver ingen temperaturtolerancer, og ±-værdier tilføjes ikke.
- HRC er hårdhed ved en bestemt afstand på endehærdningsprøven, ikke hele færdigproduktets hårdhed, leveringsevne eller komponentegenskaber.
- Værdierne i H1/H2 læses direkte fra bilagets originaltabel og genberegnes eller korrigeres ikke med 75%-formlen.
H2RCH aftalebaseret ekstra hærdbarhedsbånd (JA.1, skal aftales ved bestilling)
Temperatur ved endehærdningsprøvning 845.0 (kilden angiver ingen tolerance) °C; prøvestykkets normaliseringstemperatur 870.0 °C (kilden angiver ingen tolerance); ikke en anbefaling til varmebehandling i produktionen.
| Afstand fra den hærdede ende (mm) | Nedre grænse (HRC) | Øvre grænse (HRC) |
|---|---|---|
| 1.5 | 51 | 56 |
| 3.0 | 49 | 55 |
| 5.0 | 46 | 54 |
| 7.0 | 42 | 52 |
| 9.0 | 37 | 49 |
| 11 | 32 | 46 |
| 13.0 | 29 | 43 |
| 15.0 | 27 | 40 |
| 20 | 23 | 35 |
| 25.0 | 21 | 33 |
| 30.0 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 31 |
| 35 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 30 |
| 40 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 29 |
| 45 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 28 |
| 50 | Ikke specificeret, må ikke regnes som 0 | 27 |