← Tilbage til forrige sideKatalog over materialekvaliteter

SCM420H1RCH — Materialeoplysninger

I alt 1 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.

Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.

Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for SCM420H1RCH →

Vurdering af materialebehov

Leder du efter materiale i SCM420H1RCH?

Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.

Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.

Se produkter og bearbejdningskapacitet

SCM420H1RCH · JIS G 3509-1-2021

Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret

Materialekategori
Legeret stål
Underkategori
Legeret stål
Materialeform
Råvalsetråd af lavtlegeret stål til koldstukning; aftalebaseret særlig hærdbarhedsmarkering JA.1
Forklaring af den oprindelige posts status
Standardens originaltekst er verificeret
Standardudgave
JIS G 3509-1:2021
Tabellens placering
Afsnit 4/tabel 1; afsnit 6/tabel 2 inklusive note om restindhold af Cu; bilag JA.1, betinget betegnelse overtager HRCH-kemien
PDF fysisk side
6、7、8、36、37、38
Enhed
Massefraktion (wt%)
Analysetype
Smelteanalyse

Reference for kulstofækvivalent

IIW / CEV:0.4617–0.7350 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V CEV = C + Mn/6 + (Cr + Mo + V)/5 + (Ni + Cu)/15; anvendes til teknisk vurdering af følsomhed for koldrevner ved svejsning af kulstofstål og lavtlegeret stål.
Pcm(Ito–Bessyo):0.2550–0.3908 Bidrag fra kendte bestanddele, ikke en fuldstændig værdi; mangler V, B Pcm = C + Si/30 + (Mn + Cu + Cr)/20 + Ni/60 + Mo/15 + V/10 + 5B; anvendes primært til lavtlegeret stål med lavt kulstofindhold, især moderne rørledningsstål med lavt kulstofindhold; er mere målrettet, når C omtrent ikke overstiger 0.11%.
CET:0.2825–0.4387 Interval beregnet ud fra uafhængige grundstofgrænser i standarden, ikke målte smelte-/partiværdier CET = C + (Mn + Mo)/10 + (Cr + Cu)/20 + Ni/40; anvendes til vurdering af forvarmning ved svejsning af ferritisk stål; anvendelsesbetingelserne i EN 1011-2 skal inddrages.

Sammensætningspost

GrundstofKrav til kemisk sammensætning
C0.17 ~ 0.23
Si0.15 ~ 0.35
Mn0.55 ~ 0.95
P≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
S≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet)
Ni≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet)
Cr0.85 ~ 1.25
Cu≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet)
Mo0.15 ~ 0.3

Anvendelsesgrænser

Efter JIS G3509-1:2021, officiel japansk originaludgave, tabel 1/2, smelteanalyse, massefraktion wt%; posten er råvalsetråd og kan ikke automatisk sidestilles med leveringsegenskaber eller levering af forarbejdet ståltråd efter WCH. Almindelig RCH, hærdbarhedsgaranteret HRCH og aftalt H1/H2 registreres særskilt; kemiske intervaller for H-typen følger selvstændige rækker i denne udgave uden automatisk udvidelse af almindelig sammensætning. Hele tabellen: Cu≤0.30%; tankestreger for Mo og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst til andre formål end afslutning af smeltningen; tilsætning af Al til kornforfining kræver aftale. For Si gælder som standard 0.15—0.35%; nedre grænse under 0.15% kræver aftale. Posten bevarer standardintervallet, og aftalt Si skal kontrolleres særskilt efter faktiske værdier. Produktanalyseafvigelser kontrolleres særskilt efter den henviste JIS G0321, tabel 4; smeltegrænser behandles ikke som produktanalysegrænser. Gennemsnitlig afkulningsdybde i 7.1 gælder kun ved køberspecifikation: ferritisk/fuldstændig afkulning for d≤15mm≤0.02/0.12mm, for 15<d≤25mm≤0.02/0.15mm, for 25<d≤32mm≤0.02/0.20mm, for 32<d≤40mm≤0.03/0.25mm, for 40<d≤50mm≤0.03/0.30mm, og for d>50mm efter aftale. Ikke-metalliske indeslutninger i 7.2 gælder kun ved køberspecifikation efter denne udgaves tabel 4 og den relevante renhedsmetode i JIS G0555, uden automatisk ligestilling med ASTM E45. Standarddybden for overfladefejl er ≤0.10mm; strengere overflade- og dimensionspræcision kræver særskilt aftale. Kvaliteten er en særlig hærdbarhedsbetegnelse i det normative bilag JA.1, som kræver aftale; H1 er den øvre 75% af det tilsvarende HRCH-bånd, og H2 er den nedre 75%, ikke varmeprocesnumre eller fast leveringshårdhed. Sammensætningen følger den tilsvarende HRCH i tabel 2 i denne udgave; øvre og nedre hærdbarhedsgrænser ved hver afstand afventer registrering; opfyldelse af H1/H2-garantien kan ikke hævdes ud fra kemi alene.

Betingelser for sammensætning

Efter JIS G3509-1:2021, officiel japansk originaludgave, tabel 1/2, smelteanalyse, massefraktion wt%; posten er råvalsetråd og kan ikke automatisk sidestilles med leveringsegenskaber eller levering af forarbejdet ståltråd efter WCH. Almindelig RCH, hærdbarhedsgaranteret HRCH og aftalt H1/H2 registreres særskilt; kemiske intervaller for H-typen følger selvstændige rækker i denne udgave uden automatisk udvidelse af almindelig sammensætning. Hele tabellen: Cu≤0.30%; tankestreger for Mo og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med 0 og må ikke tilsættes bevidst til andre formål end afslutning af smeltningen; tilsætning af Al til kornforfining kræver aftale. For Si gælder som standard 0.15—0.35%; nedre grænse under 0.15% kræver aftale. Posten bevarer standardintervallet, og aftalt Si skal kontrolleres særskilt efter faktiske værdier. Produktanalyseafvigelser kontrolleres særskilt efter den henviste JIS G0321, tabel 4; smeltegrænser behandles ikke som produktanalysegrænser. Gennemsnitlig afkulningsdybde i 7.1 gælder kun ved køberspecifikation: ferritisk/fuldstændig afkulning for d≤15mm≤0.02/0.12mm, for 15<d≤25mm≤0.02/0.15mm, for 25<d≤32mm≤0.02/0.20mm, for 32<d≤40mm≤0.03/0.25mm, for 40<d≤50mm≤0.03/0.30mm, og for d>50mm efter aftale. Ikke-metalliske indeslutninger i 7.2 gælder kun ved køberspecifikation efter denne udgaves tabel 4 og den relevante renhedsmetode i JIS G0555, uden automatisk ligestilling med ASTM E45. Standarddybden for overfladefejl er ≤0.10mm; strengere overflade- og dimensionspræcision kræver særskilt aftale. Kvaliteten er en særlig hærdbarhedsbetegnelse i det normative bilag JA.1, som kræver aftale; H1 er den øvre 75% af det tilsvarende HRCH-bånd, og H2 er den nedre 75%, ikke varmeprocesnumre eller fast leveringshårdhed. Sammensætningen følger den tilsvarende HRCH i tabel 2 i denne udgave; øvre og nedre hærdbarhedsgrænser ved hver afstand afventer registrering; opfyldelse af H1/H2-garantien kan ikke hævdes ud fra kemi alene.

Verifikationsbemærkninger

Selvstændige sammensætningsrækker i den officielle japanske 2021-tabel 2 og tabelnote Cu er verificeret; JA.1 er en aftalemarkering og arver den tilsvarende HRCH-sammensætning, mens hærdbarhedsdata afventer indarbejdning.
WhatsApp Teknisk forespørgsel →
Brug af billeder og indhold · Creation Group