C86D — Materialeoplysninger
I alt 1 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for C86D →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i C86D?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
C86D · GB/T 24242.2-2020
Kilden til kemisk sammensætning er verificeret; egenskaber og tilstand vises efter postens angivne kilder og betingelser, uden at faktisk levering eller smeltepartiets måleresultater dermed er verificeret.
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Valsetråd
- Standardudgave
- GB/T 24242.2-2020
- Tabellens placering
- Tabel 1
- Kildefil
- GB_T 24242.2-2020.pdf
- PDF fysisk side
- 5
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.83 ~ 0.88 |
| Si | 0.1 ~ 0.3 |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | ≤ 0.01 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smelteanalyse, sammensætning i massefraktion %. Manglende nedre grænser udfyldes ikke med nul. 4.2.4: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke; ved bestilling kan tilsætning af Cr og V aftales, Cr≤0.30%, V≤0.10%. 4.2.5: for C26D~C92D kan øvre C-grænse forhøjes med 0.01% eller nedre grænse sænkes med 0.01% efter aftale; standardtabelværdier udvides ikke derved. 4.2.6: nedre Si-grænse til forzinkning eller øvre Si-grænse for C4D~C20D kan aftales særskilt ved bestilling. 4.2.8~4.2.10: efter aftale Cu≤0.20%; for C48D~C92D kan Cu+Sn≤0.25% aftales; Al kan aftales som 0.01%~0.06% og Si≤0.10%. 4.3: mekaniske egenskaber for kvaliteter med grundsammensætning aftales mellem leverandør og køber; tabel 2 er et anbefalet interval for trækstyrkevariation inden for samme parti, ikke en trækstyrkegaranti. Leveringstilstand, dimensioner, overflade, emballage og accept bekræftes efter GB/T 24242.1—2020 og ordren.
Kemi og bestillingsbetingelser
Smelteanalyse, sammensætning i massefraktion %. Manglende nedre grænser udfyldes ikke med nul. 4.2.4: uspecificerede grundstoffer må ikke tilsættes bevidst uden køberens samtykke; ved bestilling kan tilsætning af Cr og V aftales, Cr≤0.30%, V≤0.10%. 4.2.5: for C26D~C92D kan øvre C-grænse forhøjes med 0.01% eller nedre grænse sænkes med 0.01% efter aftale; standardtabelværdier udvides ikke derved. 4.2.6: nedre Si-grænse til forzinkning eller øvre Si-grænse for C4D~C20D kan aftales særskilt ved bestilling. 4.2.8~4.2.10: efter aftale Cu≤0.20%; for C48D~C92D kan Cu+Sn≤0.25% aftales; Al kan aftales som 0.01%~0.06% og Si≤0.10%. 4.3: mekaniske egenskaber for kvaliteter med grundsammensætning aftales mellem leverandør og køber; tabel 2 er et anbefalet interval for trækstyrkevariation inden for samme parti, ikke en trækstyrkegaranti. Leveringstilstand, dimensioner, overflade, emballage og accept bekræftes efter GB/T 24242.1—2020 og ordren.
Mekaniske egenskaber og leveringstilstand
De mekaniske egenskaber for denne kvalitet aftales mellem leverandør og køber og angives i kontrakten; det anbefalede variationsinterval i standardens tabel 2 er ikke en trækstyrkegaranti.
Verifikationsbemærkninger
Standardens hovedtekst og tabelnoter fra brugeren er verificeret; konkret ordreanvendelighed bekræftes særskilt.
Relaterede katalog- og standardreferencer
Se standardreferencemateriale →
En referencehenvisning bekræfter ikke levering eller udskiftelighed. Konkrete krav kræver teknisk bekræftelse.
Materialehenvisninger betyder ikke faktisk levering eller direkte substitutionsmulighed; konkrete betingelser skal bekræftes.