C30RC — Materialeoplysninger
I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for C30RC →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i C30RC?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
C30RC · ISO 4954
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Valsetråd til koldstukning
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Referencepost transskriberet fra standarden
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
Kemikilder og anvendelsesområde
Nedenstående referencekemi følger de opførte standardudgaver og er ikke målte smelte-/partidata; ordrens gældende standard, råmaterialekrav og færdigproduktkrav skal bekræftes særskilt.
Kilde: ISO 4954:2018 · Tabel C.2 · C30RC · p.41
| Grundstof | Massefraktion / % |
|---|---|
| C | 0.27–0.33 |
| Si | ≤0.3 |
| Mn | 0.5–0.8 |
| P | ≤0.025 |
| S | 0.02–0.035 |
| Cu | ≤0.25 |
Enkeltværdier er maksimum, medmindre andet er angivet; uspecificerede grundstoffer og tomme felter antages ikke at være nul. Alternative grænser, valgfrie tilsætninger og analysetolerancer kræver relevante tabelnoter og bestillingsaftale. Denne referencetabel erstatter ikke hele standarden.
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018; smelteanalyse, massefraktion %; værdier uden angivet interval er øvre grænser; komplette noter under tabellen findes i sidens originaltekst. Hjemmesiden angiver ingen udgave; der vises efter denne posts kildeudgave, hvilket ikke dokumenterer kontraktmæssig anvendelighed.
Verifikationsbemærkninger
Standardkilde: ISO 4954:2018 · Table C.2Se det tilhørende produkt →C30RC · ISO 4954-2018
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Stål til hærdning og anløbning
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ISO 4954:2018
- Tabellens placering
- Tabel C.2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.27 ~ 0.33 |
| Si | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mn | 0.5 ~ 0.8 |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.02 ~ 0.035 |
| Cu | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte sammensætningsintervallet for smelteanalyse. Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved krav til hærdbarhed tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.
Betingelser for sammensætning
ISO 4954:2018, tabel C.2 angiver smelteanalyse; enkeltværdier er øvre grænser, og tankestreger er ikke nul. / Produktanalyseafvigelser angives særskilt i standardens tabel 2/3 og udvider ikke direkte smelteanalysens sammensætningsinterval. / Al0.020–0.050% kan vælges for at forbedre koldstukningsegenskaberne og er ikke en generel obligatorisk nedre grænse. / Lavt Si kan aftales ved bestilling under hensyntagen til hærdbarheden; ved hærdbarhedskrav tillader standarden begrænsede afvigelser, undtagen P/S, med en C-afvigelse på højst 0.01%; øvrige betingelser fremgår af tabel 2. / For C kan et interval med bredde 0.04% aftales; det erstatter ikke som standard det tabulerede interval.