8645 — Materialeoplysninger
I alt 6 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 8645 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 8645?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
8645 · SAE J404-2009
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J404-2009
- Tabellens placering
- Table1 fortsættelsestabel og note 1/4/5/6/7
- PDF fysisk side
- 1、4
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Standardvalg i tabel 1: P≤.030%, S≤.040%
Aftalt typisk P≤.030%, S≤.035% for fladprodukter
Aftalt typisk P≤.040%, S≤.050% for lange produkter ASTM
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Anvendelsesgrænser
Originalens tabel 1, fortsættelsestabel SAE 8645 svarer til UNS G86450; UNS bruges som søgealias. Sammensætningen er smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser efter SAE J409 verificeres særskilt. Note 1 angiver uspecificerede restelementer Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06%; grundstoffer med specificeret legeringsinterval følger tabellens interval. Note 6 har standardvalg P/S .030/.040; .030/.035 for fladprodukter og .040/.050 for ASTM lange produkter kræver parternes aftalevalg. Note 4 kræver aftale for andre Si-intervaller uden fælles talværdier; note 5 kræver indsat L-markering ved tilsætning af Pb .15–.35, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteter. Rapporteringspligtige grundstoffer i note 7 har ikke nødvendigvis fælles grænser, og rapporteringstærskler behandles ikke som nul. Sammensætningen alene dokumenterer hverken levering til koldstukning eller formningsegnethed.
Betingelser for sammensætning
Originalens tabel 1, fortsættelsestabel SAE 8645 svarer til UNS G86450; UNS bruges som søgealias. Sammensætningen er smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser efter SAE J409 verificeres særskilt. Note 1 angiver uspecificerede restelementer Cu≤.35%, Ni≤.25%, Cr≤.20%, Mo≤.06%; grundstoffer med specificeret legeringsinterval følger tabellens interval. Note 6 har standardvalg P/S .030/.040; .030/.035 for fladprodukter og .040/.050 for ASTM lange produkter kræver parternes aftalevalg. Note 4 kræver aftale for andre Si-intervaller uden fælles talværdier; note 5 kræver indsat L-markering ved tilsætning af Pb .15–.35, hvilket ikke indgår i almindelige kvaliteter. Rapporteringspligtige grundstoffer i note 7 har ikke nødvendigvis fælles grænser, og rapporteringstærskler behandles ikke som nul. Sammensætningen alene dokumenterer hverken levering til koldstukning eller formningsegnethed.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Standardvalg i tabel 1: P≤.030%, S≤.040%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Aftalt typisk P≤.030%, S≤.035% for fladprodukter
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
Aftalt typisk P≤.040%, S≤.050% for lange produkter ASTM
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Fortsættelsen til den engelske originals tabel 1 er visuelt kontrolleret punktvis8645 · ASTM A29/A29M-2012
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2012
- Tabellens placering
- Tabel 2, noter 1–4 og fodnoter A–C
- PDF fysisk side
- 1、5、6
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Intervallet for Si angivet i tabel 2
Køberen specificerer Si≤0.10%, note A
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smeltens kemiske sammensætning, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser følger særskilt tabel 6 og lægges ikke til smeltegrænserne. Tabel 2, note 1: Cu/Ni/Cr/Mo uden specificeret legeringsinterval tillades hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en anden betingelse end tabellens Si-interval, uden foreningsmængde. Note 4: kun ved særskilt specificeret blyholdigt L-stål er Pb 0.15–0.35%; almindelige kvaliteter får ikke automatisk tilføjet Pb. Standarden angiver generelle krav til varmbearbejdede stænger; kemi alene begrunder ikke tilsagn om koldstukningsegnethed eller levering.
Betingelser for sammensætning
Smeltens kemiske sammensætning, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser følger særskilt tabel 6 og lægges ikke til smeltegrænserne. Tabel 2, note 1: Cu/Ni/Cr/Mo uden specificeret legeringsinterval tillades hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en anden betingelse end tabellens Si-interval, uden foreningsmængde. Note 4: kun ved særskilt specificeret blyholdigt L-stål er Pb 0.15–0.35%; almindelige kvaliteter får ikke automatisk tilføjet Pb. Standarden angiver generelle krav til varmbearbejdede stænger; kemi alene begrunder ikke tilsagn om koldstukningsegnethed eller levering.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Intervallet for Si angivet i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Køberen specificerer Si≤0.10%, note A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 2 og fodnoterne i den officielle 2012-originaltekst er verificeret; Si og relevante indkøbsbetingelser skal vælges.8645 · SAE J404-2000
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J404-2000
- Tabellens placering
- Tabel 1 og noter 1–3; anvendelsesområde
- PDF fysisk side
- 1、2
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Anvendelsesgrænser
Standarden fra måned 6 i 2000, tabel 1, øseanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter SAE J409 og udvider ikke direkte tabelværdierne. Note 1: grundstoffer, som hverken er specificeret eller krævet i originaltabellen, begrænses som restindhold Cu/Ni/Cr/Mo, hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Indhold af Pb0.15–0.35% kræver særskilt specificering af L-kvalitet og tilføjes ikke automatisk almindelige kvaliteter. Al, Ti, Nb og V skal rapporteres, uanset om de er specificeret; under 0.008% kan rapporteres <0.008%, hvilket er en rapporteringstærskel og ikke en fælles øvre sammensætningsgrænse. Kvaliteter med præfiks E er elektrostål, med øvre grænser for P/S på henholdsvis 0.025%, og holdes adskilt fra almindelige kvaliteter. Gælder bl.a. stålblokke, slabs, plader, valsetråd og varmvalsede/koldbearbejdede stænger; kemi alene garanterer ikke koldstukningsegnethed.
Betingelser for sammensætning
Standarden fra måned 6 i 2000, tabel 1, øseanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser verificeres særskilt efter SAE J409 og udvider ikke direkte tabelværdierne. Note 1: grundstoffer, som hverken er specificeret eller krævet i originaltabellen, begrænses som restindhold Cu/Ni/Cr/Mo, hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Indhold af Pb0.15–0.35% kræver særskilt specificering af L-kvalitet og tilføjes ikke automatisk almindelige kvaliteter. Al, Ti, Nb og V skal rapporteres, uanset om de er specificeret; under 0.008% kan rapporteres <0.008%, hvilket er en rapporteringstærskel og ikke en fælles øvre sammensætningsgrænse. Kvaliteter med præfiks E er elektrostål, med øvre grænser for P/S på henholdsvis 0.025%, og holdes adskilt fra almindelige kvaliteter. Gælder bl.a. stålblokke, slabs, plader, valsetråd og varmvalsede/koldbearbejdede stænger; kemi alene garanterer ikke koldstukningsegnethed.
Verifikationsbemærkninger
Originaltabellens rækker og fodnoter i 2000 er verificeret; tvivl om 50B46 er angivet særskilt, og ikke alle værdier er bekræftet8645 · Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3 / SAE J404 JUN.2000
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; omslagets ophavsret 2008
- Dokumenttitel
- Nippon Steel Wire Rods
- Tabellens placering
- Trykt side 12, tabelindeks 0
- PDF fysisk side
- 8
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (originaltabellen angiver øseanalyse)
- Producent
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3, historisk materiale, PDF, side 8/trykt side 12, SAE J404 JUN.2000. Smelteanalyse (originaltabellens Ladle). Oplysninger om producentens sortiment, ikke standardgarantier eller faktiske smeltepartianalyser, og ingen dokumentation for virksomhedens levering. Betingelse: notens restindhold af Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20 og Mo≤0.06 gælder kun felter uden specificering som hovedbestanddele; B for stjernemærket 50B46/51B60 er 0.0005–0.0030%.
Betingelser for sammensætning
Originalkatalog, massefraktion %, historiske producentoplysninger fra 2008.3; citerede standardnavne og udgaver følger originalen og betyder ikke, at disse officielle standardtekster er indhentet og verificeret. / Streger eller tomme felter betyder ikke 0; denne batch kontrollerer kun kemi, mens mekaniske krav og faktisk levering kontrolleres særskilt efter betingelserne. / Tabelnotens restindhold Cu≤0.35, Ni≤0.25, Cr≤0.20, Mo≤0.06 gælder kun kolonner uden specifikation som hovedbestanddel; B for stjernemærket 50B46/51B60 er 0.0005–0.0030%.
Verifikationsbemærkninger
Grupperede tabeller er fuldt udfoldet og kontrolleret mod originalbilleder og noter; almindelige grundstoffer, restelementer og betingede grundstoffer holdes adskilt; ufuldstændige suffikstabeller for basisstål er udelukket.8645 · China Steel Corporations katalog over stangstål og valsetråd 2014-C1 / 7.1.16 SAE legeret stål (udgave ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Stænger og valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (udtrykkeligt angivet på bagsiden)
- Dokumenttitel
- Produkthåndbog for stangstål og valsetråd Bars & Wire Rods
- Tabellens placering
- 7.1.16 SAE legeret stål (udgave ikke angivet)
- PDF fysisk side
- 23
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
China Steels katalog over stænger og valsetråd CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF, side 23/trykt side 21, 7.1.16 SAE legeret stål (udgave ikke angivet). Analysetypen er ikke angivet i denne tabel i originalkataloget. Historiske oplysninger om producentens sortiment, ikke standardgarantier eller faktiske smeltepartianalyser, og ingen dokumentation for virksomhedens levering. Betingelse: øvre restindholdsgrænse for Cu/Ni/Cr/Mo supplerer kun grundstoffer uden krav i hovedtabellen og tilsidesætter ikke hovedlegeringselementernes intervaller.
Betingelser for sammensætning
2014-C1, historisk producentkatalog, stænger/valsetråd; manglende årstal for citerede standardudgaver udfyldes ikke fra andre kataloger, og kataloget gøres ikke til officiel standardtekst. / Streger og tomme felter betyder ikke nul; kemidata betyder ikke, at formlen er fuldstændig eller anvendelig; mekaniske krav og levering kontrolleres særskilt. / Øvre grænser for restindhold af Cu/Ni/Cr/Mo tilføjes kun for grundstoffer uden specifikation i hovedtabellen og overskriver ikke hovedlegeringsintervaller.
Verifikationsbemærkninger
Geometrien i flettede celler er genskabt i alle katalogets 28 tabeller uden manglende celler; registreret efter originalbilleder, fortsættelsessider og noter; omstridte betingelser afventer afklaring.8645 · ASTM A29/A29M-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2023
- Tabellens placering
- Tabel 2, noter 1–4, fodnoter A–C
- PDF fysisk side
- 7
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (originaltabellens sammensætningsintervaller og grænser)
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Intervallet for Si angivet i tabel 2
Køberen specificerer Si≤0.10%, tabel 2, note A
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 2, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 6 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Tabel 2, note 1: øvre restindholdsgrænser for Cu/Ni/Cr/Mo uden legeringsinterval er henholdsvis 0.35/0.25/0.20/0.06%; denne rækkes specificerede legeringsinterval har forrang. Tabel 2, note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en særskilt gren fra rækkens Si-interval uden foreningsmængde. Tabel 2, note 4: ved særskilt specificeret blyholdig L-kvalitet gælder Pb0.15–0.35%; ved blytilsætning i øsens støbestrøm kan støbe-/smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes, og blyholdige kvaliteter oprettes eller tilføjes ikke automatisk til almindelige kvaliteter.
Betingelser for sammensætning
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 2, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 6 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Tabel 2, note 1: øvre restindholdsgrænser for Cu/Ni/Cr/Mo uden legeringsinterval er henholdsvis 0.35/0.25/0.20/0.06%; denne rækkes specificerede legeringsinterval har forrang. Tabel 2, note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en særskilt gren fra rækkens Si-interval uden foreningsmængde. Tabel 2, note 4: ved særskilt specificeret blyholdig L-kvalitet gælder Pb0.15–0.35%; ved blytilsætning i øsens støbestrøm kan støbe-/smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes, og blyholdige kvaliteter oprettes eller tilføjes ikke automatisk til almindelige kvaliteter.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Intervallet for Si angivet i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Køberen specificerer Si≤0.10%, tabel 2, note A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.43 ~ 0.48 |
| Mn | 0.75 ~ 1.0 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.4 ~ 0.7 |
| Cr | 0.4 ~ 0.6 |
| Mo | 0.15 ~ 0.25 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |