4718 — Materialeoplysninger
I alt 2 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 4718 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 4718?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
4718 · ASTM A29/A29M-2012
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2012
- Tabellens placering
- Tabel 2, noter 1–4 og fodnoter A–C
- PDF fysisk side
- 1、5、6
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Intervallet for Si angivet i tabel 2
Køberen specificerer Si≤0.10%, note A
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.16 ~ 0.21 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.9 ~ 1.2 |
| Cr | 0.35 ~ 0.55 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
Smeltens kemiske sammensætning, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser følger særskilt tabel 6 og lægges ikke til smeltegrænserne. Tabel 2, note 1: Cu/Ni/Cr/Mo uden specificeret legeringsinterval tillades hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en anden betingelse end tabellens Si-interval, uden foreningsmængde. Note 4: kun ved særskilt specificeret blyholdigt L-stål er Pb 0.15–0.35%; almindelige kvaliteter får ikke automatisk tilføjet Pb. Standarden angiver generelle krav til varmbearbejdede stænger; kemi alene begrunder ikke tilsagn om koldstukningsegnethed eller levering.
Betingelser for sammensætning
Smeltens kemiske sammensætning, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser følger særskilt tabel 6 og lægges ikke til smeltegrænserne. Tabel 2, note 1: Cu/Ni/Cr/Mo uden specificeret legeringsinterval tillades hver ≤0.35/0.25/0.20/0.06%; udtrykkelige legeringsintervaller har forrang. Note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en anden betingelse end tabellens Si-interval, uden foreningsmængde. Note 4: kun ved særskilt specificeret blyholdigt L-stål er Pb 0.15–0.35%; almindelige kvaliteter får ikke automatisk tilføjet Pb. Standarden angiver generelle krav til varmbearbejdede stænger; kemi alene begrunder ikke tilsagn om koldstukningsegnethed eller levering.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Intervallet for Si angivet i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.16 ~ 0.21 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.9 ~ 1.2 |
| Cr | 0.35 ~ 0.55 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Køberen specificerer Si≤0.10%, note A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.16 ~ 0.21 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.9 ~ 1.2 |
| Cr | 0.35 ~ 0.55 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 2 og fodnoterne i den officielle 2012-originaltekst er verificeret; Si og relevante indkøbsbetingelser skal vælges.4718 · ASTM A29/A29M-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret stål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2023
- Tabellens placering
- Tabel 2, noter 1–4, fodnoter A–C
- PDF fysisk side
- 6
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (originaltabellens sammensætningsintervaller og grænser)
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Intervallet for Si angivet i tabel 2
Køberen specificerer Si≤0.10%, tabel 2, note A
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.16 ~ 0.21 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.9 ~ 1.2 |
| Cr | 0.35 ~ 0.55 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 2, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 6 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Tabel 2, note 1: øvre restindholdsgrænser for Cu/Ni/Cr/Mo uden legeringsinterval er henholdsvis 0.35/0.25/0.20/0.06%; denne rækkes specificerede legeringsinterval har forrang. Tabel 2, note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en særskilt gren fra rækkens Si-interval uden foreningsmængde. Tabel 2, note 4: ved særskilt specificeret blyholdig L-kvalitet gælder Pb0.15–0.35%; ved blytilsætning i øsens støbestrøm kan støbe-/smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes, og blyholdige kvaliteter oprettes eller tilføjes ikke automatisk til almindelige kvaliteter.
Betingelser for sammensætning
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 2, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 6 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Tabel 2, note 1: øvre restindholdsgrænser for Cu/Ni/Cr/Mo uden legeringsinterval er henholdsvis 0.35/0.25/0.20/0.06%; denne rækkes specificerede legeringsinterval har forrang. Tabel 2, note A: køberen kan specificere Si≤0.10% som en særskilt gren fra rækkens Si-interval uden foreningsmængde. Tabel 2, note 4: ved særskilt specificeret blyholdig L-kvalitet gælder Pb0.15–0.35%; ved blytilsætning i øsens støbestrøm kan støbe-/smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes, og blyholdige kvaliteter oprettes eller tilføjes ikke automatisk til almindelige kvaliteter.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Intervallet for Si angivet i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.16 ~ 0.21 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
| Ni | 0.9 ~ 1.2 |
| Cr | 0.35 ~ 0.55 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
Køberen specificerer Si≤0.10%, tabel 2, note A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.16 ~ 0.21 |
| Mn | 0.7 ~ 0.9 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | 0.9 ~ 1.2 |
| Cr | 0.35 ~ 0.55 |
| Mo | 0.3 ~ 0.4 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |