38CRSI — Materialeoplysninger
I alt 3 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 38CRSI →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 38CRSI?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
38CrSi · GB/T 3077-2015
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret konstruktionsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 3077-2015
- Tabellens placering
- Tabel 1 og tabel 2; navngivningsregel i slutnote A/E til tabel 1
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.43 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| Cr | 1.3 ~ 1.6 |
| Si | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
GB/T3077-2015, tabel 1 angiver smelteanalyse, og tabel 2 angiver krav til P/S og restelementer. Slutnoten til tabel 1 tillader bestilling af alle kvaliteter som stål af højere/særlig høj kvalitet med tilsvarende suffiks A/E; denne posts kvalitetsniveau: kvalitetsstål. For stål til varmtrykformning gælder Cu≤0.20%; den almindelige øvre Cu-grænse gælder ikke denne anvendelse. Udtrykkelige legeringsintervaller i tabel 1 har forrang; uspecificeret Cr/Ni/Mo følger restindholdsgrænsen i tabel 2, som ikke lægges oven i legeringselementernes krav. Sn/Sb/As skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet og begrænses efter aftale ved behov; en fælles numerisk grænse opfindes ikke her. Produktanalyseafvigelser anvendes særskilt efter GB/T222 og udvider ikke direkte smelteanalysens interval. Mekaniske egenskaber afhænger af prøvestykkets dimensioner og anbefalet varmebehandling/leveringsbetingelser; denne kemiverificering betyder ikke verificerede egenskaber.
Betingelser for sammensætning
GB/T3077-2015, tabel 1 angiver smelteanalyse, og tabel 2 angiver krav til P/S og restelementer. Slutnoten til tabel 1 tillader bestilling af alle kvaliteter som stål af højere/særlig høj kvalitet med tilsvarende suffiks A/E; denne posts kvalitetsniveau: kvalitetsstål. For stål til varmtrykformning gælder Cu≤0.20%; den almindelige øvre Cu-grænse gælder ikke denne anvendelse. Udtrykkelige legeringsintervaller i tabel 1 har forrang; uspecificeret Cr/Ni/Mo følger restindholdsgrænsen i tabel 2, som ikke lægges oven i legeringselementernes krav. Sn/Sb/As skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet og begrænses efter aftale ved behov; en fælles numerisk grænse opfindes ikke her. Produktanalyseafvigelser anvendes særskilt efter GB/T222 og udvider ikke direkte smelteanalysens interval. Mekaniske egenskaber afhænger af prøvestykkets dimensioner og anbefalet varmebehandling/leveringsbetingelser; denne kemiverificering betyder ikke verificerede egenskaber.
Verifikationsbemærkninger
Tabel 1/2 og reglerne for kvalitetsklasser er kontrolleret38CrSi · GB/T 3078-2019
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret konstruktionsstål
- Materialeform
- Koldtrukne stænger
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 3078-2019
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.43 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| Cr | 1.3 ~ 1.6 |
| Si | 1.0 ~ 1.3 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
GB/T3078—2019, punkt 7.1.1: ulegeret kvalitetskonstruktionsstål følger GB/T699, og legeret konstruktionsstål følger GB/T3077; den citerede sammensætningsstandard skal vises samtidig. Tabel 2, række 39 angiver kvaliteten; hårdhed efter leveringstilstand vises som særskilte betingelser efter tabel 2; faktisk anvendelse og leveringstilstand skal verificeres særskilt og anses ikke automatisk for opfyldt. Koldtrukne stålstænger/koldtrukket og slebet rundstål; produktanalyseafvigelser efter GB/T222 verificeres særskilt og lægges ikke til smelteintervallet. GB/T3077-2015, tabel 1 angiver smelteanalyse, og tabel 2 angiver P/S samt restelementkrav. Slutnoten til tabel 1 tillader bestilling af alle kvaliteter som højere/særlig kvalitetsklasse med tilføjelse af henholdsvis A/E efter kvalitetsnavnet; denne posts kvalitetsklasse er kvalitetsstål. Stål til varm trykformning Cu≤0.20%; den almindelige øvre Cu-grænse gælder ikke denne anvendelse. Udtrykkelige legeringsintervaller i tabel 1 har forrang; uspecificeret Cr/Ni/Mo følger restelementgrænserne i tabel 2, og restelementgrænser lægges ikke oven i legeringselementkrav. Sn/Sb/As skal analyseres og registreres på materialecertifikatet, med aftalte begrænsninger efter behov; ingen fælles talgrænse opfindes her. Produktanalyseafvigelser efter GB/T222 anvendes særskilt uden direkte udvidelse af smelteintervallet. Mekaniske egenskaber kræver vurdering af prøvestykkedimensioner og anbefalet varmebehandling/leveringsbetingelser; denne sammensætningskontrol dokumenterer ikke verificerede egenskaber.
Betingelser for sammensætning
GB/T3078—2019, punkt 7.1.1: ulegeret kvalitetskonstruktionsstål følger GB/T699, og legeret konstruktionsstål følger GB/T3077; den citerede sammensætningsstandard skal vises samtidig. Tabel 2, række 39 angiver kvaliteten; hårdhed efter leveringstilstand vises som særskilte betingelser efter tabel 2; faktisk anvendelse og leveringstilstand skal verificeres særskilt og anses ikke automatisk for opfyldt. Koldtrukne stålstænger/koldtrukket og slebet rundstål; produktanalyseafvigelser efter GB/T222 verificeres særskilt og lægges ikke til smelteintervallet. GB/T3077-2015, tabel 1 angiver smelteanalyse, og tabel 2 angiver P/S samt restelementkrav. Slutnoten til tabel 1 tillader bestilling af alle kvaliteter som højere/særlig kvalitetsklasse med tilføjelse af henholdsvis A/E efter kvalitetsnavnet; denne posts kvalitetsklasse er kvalitetsstål. Stål til varm trykformning Cu≤0.20%; den almindelige øvre Cu-grænse gælder ikke denne anvendelse. Udtrykkelige legeringsintervaller i tabel 1 har forrang; uspecificeret Cr/Ni/Mo følger restelementgrænserne i tabel 2, og restelementgrænser lægges ikke oven i legeringselementkrav. Sn/Sb/As skal analyseres og registreres på materialecertifikatet, med aftalte begrænsninger efter behov; ingen fælles talgrænse opfindes her. Produktanalyseafvigelser efter GB/T222 anvendes særskilt uden direkte udvidelse af smelteintervallet. Mekaniske egenskaber kræver vurdering af prøvestykkedimensioner og anbefalet varmebehandling/leveringsbetingelser; denne sammensætningskontrol dokumenterer ikke verificerede egenskaber.
Verifikationsbemærkninger
Kvalitetsrækken i GB/T3078—2019, tabel 2 og henvisningsbestemmelsen i 7.1.1 er verificeret; sammensætningen kommer fra den verificerede originaludgave GB/T 3077-2015, ikke fra en selvstændig sammensætningstabel i GB/T3078Hårdhed i leveringstilstand (betingelser vises særskilt)
GB/T 3078-2019 · tabel 2, hårdhed i leveringstilstand og note a; 7.3/7.4 · PDF-side 6, 7 · HBW · kilde-SHA-256 29469018100b4553c22b1ea5e089516fa955843022f21c18f5a0720f1a74b7a4
Data for standardbetingelser, ikke målte resultater for den leverede smelte/parti; faktisk leveringstilstand, anvendelse og kontrakt skal bekræftes.
- 7.3.1 angiver ikke levering i koldtrukket tilstand; leveringstilstanden skal angives i kontrakten.
- Hårdheden ved normaliseret levering af 7.4.1 aftales mellem parterne; de to almindelige kolonner i tabel 2 gælder ikke for normaliseret tilstand.
- Værdier i parentes er referenceværdier og bruges ikke som vurderingsgrundlag.
- 7.4.2 har særskilte begrænsninger ved anvendelse til varm trykformning; almindelige tilstande i tabel 2 anvendes ikke automatisk.
- 7.4.2 til varm trykformning, leveret koldtrukket: 50Mn2, 35CrMnSi, 42CrMo, 35CrMoV efter tabel 2; 38CrSi, 38CrMoAl≤285 HBW; øvrige kvaliteter≤269 HBW. Den faktiske anvendelse skal bekræftes; almindelige tilstande i tabel 2 må ikke erstatte denne betingelse direkte.
- Hvis den nominelle tværsnitsdimension (diameter, tykkelse eller diagonallængde) for 7.4.3 er under 5mm, udføres ingen hårdhedsprøvning; hvis køberen kræver det, og det angives i kontrakten, kan trækstyrke erstatte hårdhed, med konkrete krav aftalt mellem parterne. Denne bestemmelse giver ingen automatisk omregning.
Leveret koldtrukket eller koldtrukket og slebet; almindelige anvendelsesbetingelser i tabel 2, mens anvendelse til varm trykformning verificeres særskilt efter 7.4.2
HBW: ≤ 269 (nedre grænse ikke angivet) HBW
Leveret efter glødning, blankglødning, højtemperaturanløbning eller normalisering efterfulgt af anløbning; normaliseret levering indgår ikke i denne kolonne og aftales mellem parterne efter 7.4.1
HBW: ≤ 255 (nedre grænse ikke angivet) HBW
38CrSi · GB/T 3077-1999
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Legeret stål
- Underkategori
- Legeret konstruktionsstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- GB/T 3077-1999
- Tabellens placering
- Tabel 1, løbenummer 33 og note 1–4; tabel 2; 6.1.1–6.1.2
- PDF fysisk side
- 5、7、8
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse, ikke produktanalyse
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Kvalitetsstål; til spåntagning eller anden bearbejdning uden varm trykformning, efter Cu-øvregrænsen i tabel 2
Kvalitetsstål; til varm trykformning, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.43 |
| Si | 1 ~ 1.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| Cr | 1.3 ~ 1.6 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
GB/T 3077—1999, tabel 1 angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; posten følger den faktiske 1999-udgave og erstatter den ikke med 2015-udgaven. Kvaliteter i tabellen uden A bestilles som kvalitetsstål; tabel 2: P/S/Cu og restindhold Mo følger det tilsvarende kvalitetsniveau; restindholdsgrænsen for Cr/Ni/Mo tilsidesætter ikke legeringsindholdet angivet i tabel 1. Standardens kemiske sammensætning gælder også ingots, stålblokke og produkter deraf; omfanget for stænger og krav til mekaniske egenskaber/overfladekvalitet udvides ikke direkte til en garanti for valsetråd til koldstukning. Uden angivet bearbejdningsform i kontrakten gælder spåntagning; ved varmtrykformning gælder Cu≤0.20%, og den tilsvarende betingelse skal vælges. Restindhold af W/V/Ti i 6.1.1.2 skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet; uden fælles grænse indsættes ikke 0; legeringsintervallet for W/V/Ti i tabel 1 bevares. Tabel 1, note 2: aftalt opgradering til A/E-kvalitet eller anden sammensætning kræver særskilt kontrol af ordren; kvaliteter sammenlægges ikke automatisk, og rækkens C-interval omskrives ikke. Tabel 1, note 4: 0.05% for sjældne jordarter er beregnet tilsætningsmængde; produktanalysen er alene vejledende og er ikke et garanteret sammensætningsinterval. Produktanalyseafvigelser for stålprodukter eller stålblokke verificeres særskilt efter den henviste GB/T222—1984 og udvider ikke automatisk smeltegrænserne.
Betingelser for sammensætning
GB/T 3077—1999, tabel 1 angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; posten følger den faktiske 1999-udgave og erstatter den ikke med 2015-udgaven. Kvaliteter i tabellen uden A bestilles som kvalitetsstål; tabel 2: P/S/Cu og restindhold Mo følger det tilsvarende kvalitetsniveau; restindholdsgrænsen for Cr/Ni/Mo tilsidesætter ikke legeringsindholdet angivet i tabel 1. Standardens kemiske sammensætning gælder også ingots, stålblokke og produkter deraf; omfanget for stænger og krav til mekaniske egenskaber/overfladekvalitet udvides ikke direkte til en garanti for valsetråd til koldstukning. Uden angivet bearbejdningsform i kontrakten gælder spåntagning; ved varmtrykformning gælder Cu≤0.20%, og den tilsvarende betingelse skal vælges. Restindhold af W/V/Ti i 6.1.1.2 skal analyseres og anføres i kvalitetscertifikatet; uden fælles grænse indsættes ikke 0; legeringsintervallet for W/V/Ti i tabel 1 bevares. Tabel 1, note 2: aftalt opgradering til A/E-kvalitet eller anden sammensætning kræver særskilt kontrol af ordren; kvaliteter sammenlægges ikke automatisk, og rækkens C-interval omskrives ikke. Tabel 1, note 4: 0.05% for sjældne jordarter er beregnet tilsætningsmængde; produktanalysen er alene vejledende og er ikke et garanteret sammensætningsinterval. Produktanalyseafvigelser for stålprodukter eller stålblokke verificeres særskilt efter den henviste GB/T222—1984 og udvider ikke automatisk smeltegrænserne.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Kvalitetsstål; til spåntagning eller anden bearbejdning uden varm trykformning, efter Cu-øvregrænsen i tabel 2
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.43 |
| Si | 1 ~ 1.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| Cr | 1.3 ~ 1.6 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet) |
Kvalitetsstål; til varm trykformning, 6.1.1.3 Cu≤0.20%
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.35 ~ 0.43 |
| Si | 1 ~ 1.3 |
| Mn | 0.3 ~ 0.6 |
| Cr | 1.3 ~ 1.6 |
| P | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.035 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet) |