20MNCRMO4-2+H — Materialeoplysninger
I alt 1 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 20MNCRMO4-2+H →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 20MNCRMO4-2+H?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
20MnCrMo4-2+H · ASTM A534-2017
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A534-2017
- Tabellens placering
- Table1 og note A/B/C/D; 5.1–5.3
- PDF fysisk side
- 1、2
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Smelteanalyse (gælder ikke iltgrænsen)
Krav til ilt ved produktanalyse; produktanalyseafvigelser for øvrige grundstoffer verificeres særskilt
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Mn | 0.65 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.015 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.75 |
| Mo | 0.1 ~ 0.2 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 1 angiver eksempelkvaliteter af indsætningslejestål; 5.1 tillader særskilt specificering af sammensætning, og 5.2 accepteres efter tabelværdier for den bestilte kvalitet eller aftale mellem parterne. Smeltesammensætning wt%; ilt ≤.0020% i tabel 1, note D gælder kun produktanalyse, og standardgruppen for smelteanalyse viser ingen iltgrænse. Produktanalysegruppen tilføjer kun originaltabellens iltkrav; tilladte produktanalyseafvigelser for øvrige grundstoffer verificeres særskilt efter A29/A29M uden automatisk udvidelse af smeltegrænserne. Note B forbyder bevidst tilsætning af calcium/calciumlegeringer til deoxidation eller styring af indeslutningsform uden køberens udtrykkelige godkendelse. Note C: disse ISO-kvaliteter svarer til tabel 3/5 i tredje udgave af ISO683, del 17; her verificeres kun de faktiske tabelværdier i ASTM, og +H bevares uden påstand om bestået hærdbarhedsprøvning. Tankestreger for uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; anvendelse til indsætningslejer dokumenterer ikke leveringsmulighed for valsetråd til koldstukning.
Betingelser for sammensætning
Tabel 1 angiver eksempelkvaliteter af indsætningslejestål; 5.1 tillader særskilt specificering af sammensætning, og 5.2 accepteres efter tabelværdier for den bestilte kvalitet eller aftale mellem parterne. Smeltesammensætning wt%; ilt ≤.0020% i tabel 1, note D gælder kun produktanalyse, og standardgruppen for smelteanalyse viser ingen iltgrænse. Produktanalysegruppen tilføjer kun originaltabellens iltkrav; tilladte produktanalyseafvigelser for øvrige grundstoffer verificeres særskilt efter A29/A29M uden automatisk udvidelse af smeltegrænserne. Note B forbyder bevidst tilsætning af calcium/calciumlegeringer til deoxidation eller styring af indeslutningsform uden køberens udtrykkelige godkendelse. Note C: disse ISO-kvaliteter svarer til tabel 3/5 i tredje udgave af ISO683, del 17; her verificeres kun de faktiske tabelværdier i ASTM, og +H bevares uden påstand om bestået hærdbarhedsprøvning. Tankestreger for uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; anvendelse til indsætningslejer dokumenterer ikke leveringsmulighed for valsetråd til koldstukning.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Smelteanalyse (gælder ikke iltgrænsen)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Mn | 0.65 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.015 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.75 |
| Mo | 0.1 ~ 0.2 |
Krav til ilt ved produktanalyse; produktanalyseafvigelser for øvrige grundstoffer verificeres særskilt
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.17 ~ 0.23 |
| Mn | 0.65 ~ 1.1 |
| Si | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| P | ≤ 0.025 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | ≤ 0.015 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cu | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Al | ≤ 0.05 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | 0.4 ~ 0.75 |
| Mo | 0.1 ~ 0.2 |
| O | ≤ 0.002 (nedre grænse ikke angivet) |