1144 — Materialeoplysninger
I alt 8 kilderegistreringer. Forskellige standarder, udgaver og betingelser vises særskilt; samme kvalitetsnavn betyder ikke direkte materialesubstitution.
Massefraktion og analysetype følger hver kildeangivelse. Manglende oplysninger betragtes ikke som 0; producentens typiske værdier, garanterede standardværdier og målte smelte-/partiværdier må ikke blandes sammen. Åbn materialevalg for beregning og valg af betingelser.
Åbn betingelsesvalg, sammenligning og kulstofækvivalentværktøj for 1144 →Vurdering af materialebehov
Leder du efter materiale i 1144?
Ikke opført i vores katalog? Du er velkommen til at indsende dine behov. Vi vurderer, om udstyr, produktionslinjer og proceskapacitet passer til din kvalitet, produktform, dimensioner samt bearbejdnings- og leveringskrav, og drøfter derefter muligheder for bearbejdning, forsøg eller levering.
Gennemførlighed og leveringsbetingelser bekræftes efter teknisk vurdering. Standardoplysningerne på denne side er ikke et leverings- eller egenskabstilsagn.
Bevar dine indtastninger, og prøv igen senere, eller kontakt website@chqwire.net. Hvis du allerede har modtaget en bekræftelse, skal du ikke indsende igen.
1144 · SAE J 403-2001
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J403 NOV2001
- Tabellens placering
- Table3A og fodnoter
- PDF fysisk side
- 1、4、5
Reference for kulstofækvivalent
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Anvendelsesgrænser
Tabel 3A SAE1144 svarer til UNS G11440; smelteanalyse wt%. Automatstål med forhøjet svovl/fosfor; spåntagningsegenskaber dokumenterer ikke egnethed til koldstukning, og koldstukningsprodukter tilføjes ikke automatisk. Tilsætning af Pb kræver L-markering og tilhørende UNS; kun 12L14 i denne post følger den udtrykkeligt tabelangivne Pb .15–.35%, og Pb tilføjes ikke andre almindelige kvaliteter. Rapporteringspligtige grundstoffer betyder ikke fælles grænser; uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; produktanalyseafvigelser efter J409 verificeres særskilt. Når Si kræves, anvendes for valsetråd normalt ≤.10, .10–.20 eller .15–.35%; stangmateriale/halvfabrikata følger fodnoten til tabel 1 uden automatisk brug af valsetrådsintervallet.
Betingelser for sammensætning
Tabel 3A SAE1144 svarer til UNS G11440; smelteanalyse wt%. Automatstål med forhøjet svovl/fosfor; spåntagningsegenskaber dokumenterer ikke egnethed til koldstukning, og koldstukningsprodukter tilføjes ikke automatisk. Tilsætning af Pb kræver L-markering og tilhørende UNS; kun 12L14 i denne post følger den udtrykkeligt tabelangivne Pb .15–.35%, og Pb tilføjes ikke andre almindelige kvaliteter. Rapporteringspligtige grundstoffer betyder ikke fælles grænser; uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul; produktanalyseafvigelser efter J409 verificeres særskilt. Når Si kræves, anvendes for valsetråd normalt ≤.10, .10–.20 eller .15–.35%; stangmateriale/halvfabrikata følger fodnoten til tabel 1 uden automatisk brug af valsetrådsintervallet.
Verifikationsbemærkninger
Alle sammensætningsangivelser og fodnoterne i PDF5, tabel 3A/3B er visuelt kontrolleret1144 · ASTM A29/A29M-2012
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2012
- Tabellens placering
- Tabel 1, fodnoter A–G
- PDF fysisk side
- 1、3、4
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Anvendelsesgrænser
2012, originaltekstens tabel 1 angiver smeltesammensætning, massefraktion wt%; produktanalysens anvendelighed og afvigelser skal bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5. Kvaliteter og produktformer bevares efter standardens tabel uden automatisk tilsagn om koldstukningsegnethed. Si i note B er en mulighed, der skal specificeres i ordren; uden specifikation er indholdet ukendt og sættes ikke til nul. Note D angiver kun Pb0.15–0.35% for den udtrykkeligt blyholdige L-kvalitet; almindelige kvaliteter uden L får ikke automatisk tilføjet Pb. Note F: tilsætning af Bi/Ca/Se/Te bestemmes ved aftale mellem leverandør og køber; uden specificeret talværdi indsættes ikke nul.
Betingelser for sammensætning
2012, originaltekstens tabel 1 angiver smeltesammensætning, massefraktion wt%; produktanalysens anvendelighed og afvigelser skal bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5. Kvaliteter og produktformer bevares efter standardens tabel uden automatisk tilsagn om koldstukningsegnethed. Si i note B er en mulighed, der skal specificeres i ordren; uden specifikation er indholdet ukendt og sættes ikke til nul. Note D angiver kun Pb0.15–0.35% for den udtrykkeligt blyholdige L-kvalitet; almindelige kvaliteter uden L får ikke automatisk tilføjet Pb. Note F: tilsætning af Bi/Ca/Se/Te bestemmes ved aftale mellem leverandør og køber; uden specificeret talværdi indsættes ikke nul.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
Tabel 1 og fodnoterne i 2012 er verificeret; valgfrie sammensætningskrav ved bestilling og grundtabellens grænser bevares særskilt.1144 · Kobe Steels producentspecifikation (afsnit 6-21)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Automatstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Dokumentet angiver ingen publikationsudgave
- Dokumenttitel
- Specifikationstabeller for valsetråd og stænger
- Tabellens placering
- 6-21
- PDF fysisk side
- 36
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Producent
- Kobe Steel / Kobe Steel
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Anvendelsesgrænser
Kobe Steels producentkatalog, afsnit 6-21 (PDF, side 36), originaltabellens sammensætning for automatstål, massefraktion wt%; ikke originalstandarden JIS/SAE. Faktisk levering og procesegnethed bekræftes særskilt.
Betingelser for sammensætning
Afsnit 6-21, originaltabel i masseprocent; tankestreger og uspecificerede grundstoffer udfyldes ikke med nul. / Tabellen i 6-21 angiver kun C/Mn/P/S, mens øvrige grundstoffer er uspecificerede og ikke udfyldes med nul. / Producentkataloget angiver ingen udgivelsesversion; katalogmateriale er ikke det samme som aktuelle leveringsspecifikationer.
Verifikationsbemærkninger
Producentens originale sammensætningsværdier er kontrolleret cellevis; sammenhængende udtræksfelter for 6-17 er desuden manuelt kontrolleret mod originalbilledet.1144 · POSCO valsetrådskatalog (lokalt 1203-arkiv; originalens udgavenummer er ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Automatstål
- Underkategori
- Automatstål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Lokal fil 1203线材.pdf; originalen angiver intet publikationsudgavenummer; PDF-metadata 2014-12-03 er kun filens oprettelsestidspunkt
- Dokumenttitel
- WIRE ROD valsetråd
- Tabellens placering
- Trykt side 19, kemisk sammensætningstabel nr. 4 (lokalt tabelindeks)
- PDF fysisk side
- 10
- Enhed
- Procentangivelse i originaltabellen; det præcise grundlag fremgår af kildeangivelsen
- Analysetype
- Kataloget angiver ikke smelte-/produktanalyse entydigt
- Producent
- POSCO / POSCO
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Anvendelsesgrænser
POSCO lokalt valsetrådskatalog, PDF side 10 / trykt side 19, tabelindeks 3, række 9. Originalens udgavenummer er ikke angivet; PDF-oprettelsestidspunkt 2014-12-03 bruges ikke som standardens udgivelsesår; producentens dokumenterede intervaller er ingen leveringsgaranti fra vores virksomhed.
Betingelser for sammensætning
Originalkatalogets kemitabel %, tråd; udgaver for de sammenholdte JIS/SAE/DIN er ikke oplyst, og katalogdata opgraderes ikke til verificerede officielle udgaver af disse standarder. / Tankestreger betyder ikke nul; smelte-/produktanalysens type er ikke entydigt angivet; ordre, produktanalyseafvigelser og faktisk levering verificeres særskilt.
Verifikationsbemærkninger
Originalens PDF-tabeller og tekstkoordinater er afstemt i begge retninger; manglende celler for kvaliteter er genskabt, flettede celler og sidefødder/Remark kontrolleres særskilt; tabeller med udtrykkelige tvister og rækker uden sammensætning afventer afklaring.1144 · Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3 / SAE J403 NOV.2001
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Automatstål
- Underkategori
- Automatstål
- Materialeform
- Valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- Cat. No. EXE203 2008.3 PDF; omslagets ophavsret 2008
- Dokumenttitel
- Nippon Steel Wire Rods
- Tabellens placering
- Trykt side 11, tabelindeks 2
- PDF fysisk side
- 7
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- NIPPON STEEL CORPORATION / Nippon Steel
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Anvendelsesgrænser
Nippon Steels valsetrådskatalog EXE203 2008.3, historisk dokumentation, PDF side 7 / trykt side 11, SAE J403 NOV.2001. Originalkataloget angiver ikke analysetypen entydigt for denne tabel. Producentens dokumenterede intervaller er hverken garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier og dokumenterer ikke vores virksomheds levering. Betingelser: Si følger originalens aftaleoptioner; ingen vælges som standard eller sammenlægges til ét bredt interval; uden valg bruges de ikke til fuldstændig beregning eller vurdering. Pb 0.15–0.35 og B 0.0005–0.0030 er optioner med tilføjet L/B-markering og tilføjes ikke automatisk til originaltabellens almindelige kvaliteter; særlig kvalitet med lavt P/S kræver særskilt verifikation af aftalen.
Betingelser for sammensætning
Originalkatalog, massefraktion %, historiske producentoplysninger fra 2008.3; citerede standardnavne og udgaver følger originalen og betyder ikke, at disse officielle standardtekster er indhentet og verificeret. / Streger eller tomme felter betyder ikke 0; denne batch kontrollerer kun kemi, mens mekaniske krav og faktisk levering kontrolleres særskilt efter betingelserne. / Si følger originalens aftalemuligheder uden standardvalg eller sammenlægning til ét bredt interval; uden valg anvendes det ikke til fuldstændig beregning eller vurdering. / Pb 0.15–0.35 og B 0.0005–0.0030 er muligheder med ekstra L/B-mærke, som ikke automatisk føjes til almindelige kvaliteter i originaltabellen; særlig kvalitet med lavt P/S kræver særskilt aftalekontrol.
Verifikationsbemærkninger
Grupperede tabeller er fuldt udfoldet og kontrolleret mod originalbilleder og noter; almindelige grundstoffer, restelementer og betingede grundstoffer holdes adskilt; ufuldstændige suffikstabeller for basisstål er udelukket.1144 · China Steel Corporations katalog over stangstål og valsetråd 2014-C1 / 7.1.17 SAE højmangan-/automatstål (udgave ikke angivet)
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Automatstål
- Underkategori
- Automatstål
- Materialeform
- Stænger og valsetråd
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Producentens originaltekst er verificeret
- Dokumentudgave
- CAT.NO.3-BD-01-2014-C1 (udtrykkeligt angivet på bagsiden)
- Dokumenttitel
- Produkthåndbog for stangstål og valsetråd Bars & Wire Rods
- Tabellens placering
- 7.1.17 SAE højmangan-/automatstål (udgave ikke angivet)
- PDF fysisk side
- 24
- Enhed
- Massefraktion (%)
- Analysetype
- Analysetypen er ikke udtrykkeligt angivet i denne tabel i det oprindelige katalog
- Producent
- CHINA STEEL CORPORATION / China Steel Corporation (Taiwan)
Reference for kulstofækvivalent
Estimat ud fra producentens dokumenterede interval, ikke garanterede standardværdier eller målte smelte-/partiværdier; formlens anvendelighed skal vurderes i forhold til anvendelse og proces.
Sammensætningspost
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Anvendelsesgrænser
China Steels katalog over stænger og valsetråd CAT.NO.3-BD-01-2014-C1, PDF, side 24/trykt side 22, 7.1.17 SAE højmangan-/automatstål (udgave ikke angivet). Analysetypen er ikke angivet i denne tabel i originalkataloget. Historiske oplysninger om producentens sortiment, ikke standardgarantier eller faktiske smeltepartianalyser, og ingen dokumentation for virksomhedens levering. Betingelse: Si vælges efter aftale, med særskilte muligheder for stænger og valsetråd; B tilføjes ikke automatisk almindelige kvaliteter i originaltabellen. Ved krav om Cu gælder normalt ≥0.20%, hvilket ikke er en nedre standardgrænse for Cu i alle ståltyper.
Betingelser for sammensætning
2014-C1, historisk producentkatalog, stænger/valsetråd; manglende årstal for citerede standardudgaver udfyldes ikke fra andre kataloger, og kataloget gøres ikke til officiel standardtekst. / Streger og tomme felter betyder ikke nul; kemidata betyder ikke, at formlen er fuldstændig eller anvendelig; mekaniske krav og levering kontrolleres særskilt. / Si er et aftalevalg; muligheder for stænger og valsetråd holdes adskilt; almindelige kvaliteter i originaltabellen får ikke automatisk tilføjet B. Når Cu kræves, er det normalt ≥0.20%, ikke en standardmæssig nedre Cu-grænse for alle ståltyper.
Verifikationsbemærkninger
Geometrien i flettede celler er genskabt i alle katalogets 28 tabeller uden manglende celler; registreret efter originalbilleder, fortsættelsessider og noter; omstridte betingelser afventer afklaring.1144 · ASTM A29/A29M-2023
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- ASTM A29/A29M-2023
- Tabellens placering
- Tabel 1, fodnoter A–G
- PDF fysisk side
- 4
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (originaltabellens sammensætningsintervaller og grænser)
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i tabel 1, note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i tabel 1, note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i tabel 1, note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i tabel 1, note B
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i tabel 1, note B
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Anvendelsesgrænser
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 1, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Si-intervallet i note B er en almindelig option, når ordren kræver det; Si er uspecificeret som standard, og hverken et fælles Si-interval eller nul antages. Note D: blyholdigt stål Pb er 0.15–0.35%; L bevares som kvalitetsidentitet og tilføjes ikke almindelige kvaliteter; hvis bly tilsættes i støbestrømmen fra øsen, kan støbe- eller smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes. Note F: Bi/Ca/Se/Te specificeres efter aftale mellem leverandør og køber; uspecificerede værdier udfyldes ikke med nul. Produktanalyseafvigelsesbegrænsningerne i 4.3.2 gælder ikke gensvovlet/genfosforeret og gensvovlet stål P, S; produktanalysetolerancer lægges ikke til smeltegrænserne.
Betingelser for sammensætning
ASTM A29/A29M-2023, originalens tabel 1, grundtabellen angiver smelteanalyse, massefraktion wt%; produktanalyseafvigelser bekræftes særskilt efter 4.3 og tabel 5 uden tillæg til smeltegrænserne. Ved bestilling af 4.1.1 efter tabellens kvaliteter skal de tilsvarende smeltegrænser opfyldes; anden bestillingssammensætning aftales særskilt efter 4.1.2 og tabel 3/4 og blandes ikke vilkårligt ind i tabellen. Generelle krav til varmbearbejdet stangmateriale, uden tilsagn om koldstukningsegnethed, levering eller mekaniske egenskaber alene ud fra kemi. Si-intervallet i note B er en almindelig option, når ordren kræver det; Si er uspecificeret som standard, og hverken et fælles Si-interval eller nul antages. Note D: blyholdigt stål Pb er 0.15–0.35%; L bevares som kvalitetsidentitet og tilføjes ikke almindelige kvaliteter; hvis bly tilsættes i støbestrømmen fra øsen, kan støbe- eller smelteanalyseværdien for bly ikke bestemmes. Note F: Bi/Ca/Se/Te specificeres efter aftale mellem leverandør og køber; uspecificerede værdier udfyldes ikke med nul. Produktanalyseafvigelsesbegrænsningerne i 4.3.2 gælder ikke gensvovlet/genfosforeret og gensvovlet stål P, S; produktanalysetolerancer lægges ikke til smeltegrænserne.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Ordren specificerer ikke andet vedrørende Si; tabel 1 specificerer ikke Si, som derfor ikke regnes som nul
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si ≤0.1% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | ≤ 0.1 (nedre grænse ikke angivet) |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.1–0.2% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | 0.1 ~ 0.2 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.15–0.35% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | 0.15 ~ 0.35 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.2–0.4% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | 0.2 ~ 0.4 |
Ordren foreskriver udtrykkeligt Si 0.3–0.6% i tabel 1, note B
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.04 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Si | 0.3 ~ 0.6 |
En betingelsesgren skal vælges
JaVerifikationsbemærkninger
De eksisterende OCR for de 190 rækker på originaltabellens fire sider i 2023 er analyseret celle for celle; alle tal er kontrolleret ved uafhængig screening af forskelle i 2012-data samt mod 2023-originalbilleder og fodnoter; ingen værdier hentes fra ældre udgaver.1144 · SAE J403-2014
Kilden til den kemiske sammensætning er verificeret; dette betyder ikke, at alle standardbestemmelser, den faktiske levering eller målte smelte-/partiværdier er verificeret
- Materialekategori
- Kulstofstål
- Underkategori
- Automat-kulstofstål
- Materialeform
- Referencematerialets post
- Forklaring af den oprindelige posts status
- Standardens originaltekst er verificeret
- Standardudgave
- SAE J403-2014
- Tabellens placering
- Tabel 3A
- PDF fysisk side
- 7
- Enhed
- Massefraktion (wt%)
- Analysetype
- Smelteanalyse (støbning eller ovnsmelte)
Reference for kulstofækvivalent
Nedenfor beregnes estimater særskilt efter sammensætningens anvendelsesbetingelser; de skal svare til de faktiske bestillingsbetingelser, og intervallerne sammenlægges ikke.
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer A
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer C
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
Sammensætningspost (med yderligere betingelsesgrene; må ikke alene betragtes som ubetingede krav)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Anvendelsesgrænser
SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: originalens støbe- eller smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt SAE J409, og J409 bruges ikke til at udvide denne tabel. UNS G11440 og SAE 1144 er direkte angivet i samme tabelrække; andre standarder eller udgaver blandes ikke sammen med denne udgave. Medmindre restelementer specificeres særskilt, er B standardvalget; A/B/C vælges efter den relevante produktform/aftale. D har ingen tabelangivne grænser, men mængderne af Cu/Ni/Cr/Mo skal stadig rapporteres og behandles ikke som nul. For at dokumentere tabeloverensstemmelse skal Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteres ud over C/Mn/P/S; under 0.02% kan værdien efter originalen rapporteres som <0.02%, hvilket hverken er en fælles øvre grænse eller nul. Tabel 3A/3B omfatter smedede halvfabrikata, stangmateriale, valsetråd og sømløse rør af automat-kulstofstål; dette fremstilles ikke som generelle sammensætningskrav til fladprodukter. Rækkens tosidede P/S-intervaller bevares; V0.04–0.08% for 11V41 er et udtrykkeligt krav i denne række, og intet ekstra V-krav tilføjes almindelige 11xx-poster. Si specificeres normalt ikke for 12xx for at undgå forringede spåntagningsegenskaber; uspecificeret Si er ukendt og skal rapporteres efter 3.1, ikke behandles som nul. Pb tilføjes kun som krav i denne 12L14-række, og intet Pb-krav tilføjes almindelige 1212/1213/1215-poster; identiteterne L og UNS G12144 bevares. Anvendelse til spåntagning dokumenterer ikke egnethed til koldstukning; levering, den konkrete projektproces og forsyning skal bekræftes særskilt. Efter 3.1 og tabel 6 skal C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteres; As/Sb rapporteres desuden efter køberens krav. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% kan rapporteres som <0.02%, og Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dette er rapporteringstærskler, ikke generelle øvre sammensætningsgrænser; ingen nulværdier eller grænser udfyldes på dette grundlag.
Betingelser for sammensætning
SAE J403 Revised JUN2014 Table 3A: originalens støbe- eller smelteanalyse, massefraktion wt%; tilladte produktanalyseafvigelser følger særskilt SAE J409, og J409 bruges ikke til at udvide denne tabel. UNS G11440 og SAE 1144 er direkte angivet i samme tabelrække; andre standarder eller udgaver blandes ikke sammen med denne udgave. Medmindre restelementer specificeres særskilt, er B standardvalget; A/B/C vælges efter den relevante produktform/aftale. D har ingen tabelangivne grænser, men mængderne af Cu/Ni/Cr/Mo skal stadig rapporteres og behandles ikke som nul. For at dokumentere tabeloverensstemmelse skal Cu/Cr/Ni/Mo/Si rapporteres ud over C/Mn/P/S; under 0.02% kan værdien efter originalen rapporteres som <0.02%, hvilket hverken er en fælles øvre grænse eller nul. Tabel 3A/3B omfatter smedede halvfabrikata, stangmateriale, valsetråd og sømløse rør af automat-kulstofstål; dette fremstilles ikke som generelle sammensætningskrav til fladprodukter. Rækkens tosidede P/S-intervaller bevares; V0.04–0.08% for 11V41 er et udtrykkeligt krav i denne række, og intet ekstra V-krav tilføjes almindelige 11xx-poster. Si specificeres normalt ikke for 12xx for at undgå forringede spåntagningsegenskaber; uspecificeret Si er ukendt og skal rapporteres efter 3.1, ikke behandles som nul. Pb tilføjes kun som krav i denne 12L14-række, og intet Pb-krav tilføjes almindelige 1212/1213/1215-poster; identiteterne L og UNS G12144 bevares. Anvendelse til spåntagning dokumenterer ikke egnethed til koldstukning; levering, den konkrete projektproces og forsyning skal bekræftes særskilt. Efter 3.1 og tabel 6 skal C/Mn/P/S/Si/Al/Cu/Ni/Cr/Mo/Nb(Cb)/Ti/V/B/N rapporteres; As/Sb rapporteres desuden efter køberens krav. Si/Cu/Ni/Cr/Mo under 0.02% kan rapporteres som <0.02%, og Nb/Ti/V under 0.008% som <0.008%. Dette er rapporteringstærskler, ikke generelle øvre sammensætningsgrænser; ingen nulværdier eller grænser udfyldes på dette grundlag.
Oprindelige poster for betingelsesgrene
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer B (standardvalg, medmindre andet aftales)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Cu | ≤ 0.35 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.25 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer A
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Cu | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.2 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.15 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.06 (nedre grænse ikke angivet) |
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer C
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |
| Cu | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Ni | ≤ 0.4 (nedre grænse ikke angivet) |
| Cr | ≤ 0.3 (nedre grænse ikke angivet) |
| Mo | ≤ 0.12 (nedre grænse ikke angivet) |
Smedede halvfabrikata/stangmateriale/valsetråd/sømløse rør; restelementer D (ingen grænse, men rapportering påkrævet)
| Grundstof | Krav til kemisk sammensætning |
|---|---|
| C | 0.4 ~ 0.48 |
| Mn | 1.35 ~ 1.65 |
| P | ≤ 0.03 (nedre grænse ikke angivet) |
| S | 0.24 ~ 0.33 |